„Zwolennicy Putina powalczą o odszkodowania za mienie na Ukrainie” – pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”. Gazeta opisuje nową inicjatywę wiceprezesa partii Zmiana Konrada Rękasa – Powiernictwo Kresowe. „To szkodnictwo, działanie na skłócenie Polaków z Ukraińcami, co jest w oczywistym interesie Rosji – ocenia działania Rękasa Paweł Kowal z Polski Razem.

„Część dawnych właścicieli i spadkobierców majątków kresowych chce wystąpić do Ukrainy o ich rewindykację lub odszkodowania. Ich wysokość miałaby przekroczyć 5 mld dol” – pisze Marcin Pieńkowski w dzisiejszym numerze „Rzeczpospolitej”. Aktywność na tym polu ma wykazać Powiernictwo Kresowe. Jego założycielem jest Konrad Rękas, wiceszef partii Zmiana, która sama określa się jako „pierwsza antyamerykańska partia w Polsce”.

„To szkodnictwo, działanie na skłócenie Polaków z Ukraińcami, co jest w oczywistym interesie Rosji” – ocenia z kolei Paweł Kowal, polityk Polski Razem.

„Jeśli deklarują europejską ścieżkę rozwoju, muszą uznać europejskie standardy, w tym kwestię podstawową, że własność jest święta” – mówi Rękas rosyjskiemu portalowi Sputnik. „Będziemy pozywać państwo ukraińskie, domagając się zwrotu majątków lub wypłaty ekwiwalentów pieniężnych według wartości rynkowej” – zapowiada. Według Rękasa możliwości ku temu stwarza układ stowarzyszeniowy zawarty między Ukainą a Unią Europejską:

„Zawierając układy stowarzyszeniowe z Unią Europejską, Ukraina uznała również pewną równorzędność systemów prawnych, komplementarność tych systemów prawnych, będziemy stawać przed sądami zarówno w Polsce jak również w tych państwach, których teraz są obywatelami ludzie pozbawieni własności, mówimy o obywatelach Stanów Zjednoczonych, Australii i innych państw” – powiedział Konrad Rękas.

„Rzeczpospolita” / onet.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
39 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • sylwia
   sylwia :

   Polaków z Ukraińcami na wiele wieków skłócili sami Ukraińcy, dopuszczając się masowych, niesłychanie okrutnych, barbarzyńskich mordów głównie na spokojnej polskiej ludności w tarnopolskiem, stanisławowskiem, wołyńskiem i Małopolsce w latach 1939 – 1946. Dr. Poliszczuk ocenił ilość zakatowanych Polaków na 300 000 do 400 000. Ukraińcy to nasi śmiertelni wrogowie. Teraz gorsi od Niemców i Rosjan Przykład: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ostr%C3%B3wkach Nie zmienili się. Nie żałują. Przy następnej historycznej okazji wrogowie Polaków Ukraińcy są gotowi ludobójstwa powtórzyć. http://politikus.ru/articles/32910-sklonnost-k-sadizmu-istoricheskaya-tradiciya-ukrainskih-nacionalistov.html

   • fiesta
    fiesta :

    Cytat: „Polaków z Ukraińcami na wiele wieków skłócili sami Ukraińcy…”. KOMENTARZ: Bandera i Szuchewych mieli ZYDOWSKIE POCHODZENIE i przejeli calkowita kontrole nad OUN-UPA. Poza tym w sklocanie Polakow z „mieszanka narodowosciowa” zamieszkala na stepach pomiedzy Rosja a Rzeczpospolita, glowna role odegrali: CAROWIE Rosji, ZYDO-BOLSZEWICY z ZSRR, Austria, Niemcy i oczywiscie MIEDZYNARODOWE ZYDOSTWO w sposob bezposredni lub posredni (za plecami liderow krajow Europy i Ameryki) oraz ZYDOWSKIE MEDIA – tak dziala zydowska mafia miedzynarodowa, ktora posiada siatke zydowskich organizacji (WJC, EJC, AIPAC, B’nai B’rith, Mosad etc) i mediow rozsianych po calym swiecie, ktore wspoldzialaja ze soba i daza do kontrolowania panstw i narodow przez ZYDOW.
    Ja nie dziele wrogow Polski na gorszych i mniej gorszych, poniewaz raz wrog, zawsze wrog – analogia do polskiego powiedzenia „raz qrwa zawsze qrwa”.
    Wrog Polski taki jak Rosja w chwili obecnej gra polska karta i zwolennicy Rosji oraz zydo-bolszewika i agenta KGB Putina odczytuja to jako „przyjazn” Rosji do Polski, co jest tylko pozorne. Z kolei wrog Polski taki jak Niemcy udaja przyjaciol „demokracji”, a po cichu realizuja swoje odwieczne knowania i plan pochodu na wschod (Drang nach Osten). Anglia nie jest przyjacielem Polski , ale ma czasami zbiezne interesy z Polska i wysluguje sie Polakami.
    Ameryka rzadzi ZYDOSTWO – wrog Polski nr 1, wiec oczekiwanie na pomoc Ameryki w rozwiazaniu sprawy polskiej jest przypadkiem graniczacym pomiedzy naiwnoscia i glupota – vide podobny przypadek z dzisiejsza Francja, w ktorej rowniez rzadza ZYDZI.
    Uwazam, ze na dzien dzisiejszy Polacy moga zaufac jedynie Wegrom.

    • sylwia
     sylwia :

     P. Fiesta: Informacja o Banderze i Szuchewyczu podana przez Pana jest dla mnie nowa. Gdzie można znaleźć jej źródła? Atoli niezaprzeczalne jest, iż trzon UPA składał się z ludności wiejskiej a po dokonanych rzeziach Ukraińcy z okolicznych wsi zjeżdżali się furmankami by na nie ładować mienie pomordowanych przez UPA polskich sąsiadów, przestępując przez okrwawione i jeszcze ciepłe zwłoki dzieci i ich matek. Tego im Żydzi robić nie kazali. Co do Węgrów, pełna zgoda. Można mniemać, że nawet niedawne antywęgierskie wybryki obecnej niepolskiej władzy w Polsce naszej mocnej przyjaźni nie osłabią. Co do Rosji i Niemiec, każdy przyjazny gest z ich strony jest lepszy od nieprzyjaznego. Z gestów stworzyć można npwy wątek. To są sąsiedzi, to będą sąsiedzi i pokój z nimi jest lepszy od wojny.

     • fiesta
      fiesta :

      Informacje o zydowskim pochodzeniu Bandery i Szuchewycza zamieszczalem wiele razy na forum KRESY.PL , ale nikt nie podejmowal tego tematu i nie znam przyczyn milczenia dyskutantow forum KRESY.PL . Pomimo tego, zrobie to ponownie – vide: Bandera i Szuchewycz – wiarołomni synowie żydowskiego narodu, strona ( http://wolna-polska.pl/wiadomosci/wiarolomni-synowie-zydowskiego-narodu-2014-09 ). Pomysl wymordowania Polakow nie zrodzil sie w umyslach zwyklych „ukraincow” jak sugerujesz, ale w umyslach szowinistow, ktorzy byli przywodcami UPA – vide zyd Bandera i zyd Szuchewycz, ale na tym nie koniec, poniewaz w propagande namawiajaca do mordowania Polakow, wlaczyli sie rowniez niektorzy przedstawiciele kosciola greko-katolickiego i z ambon koscielnych lub objezdzajac okoliczne wsie, nakazywali „WYRZYNAC LACHOW”, co jest UDOKUMENTOWANE w aktach procesowych okresu II RP, ktore znajduja sie w archiwach panstwowych. To sa dowody, ze byla prowadzona NAGONKA PROPAGANDOWA na Polakow przez czynniki wyzsze niz pospolity „ukrainiec”, co bylo rowniez wspomagane przez liderow III Rzeszy niemieckiej i dowodcow specjalnych oddzialow do terroru ludnosci cywilnej na terenach okupowanych. W zwiazku ze zbrodniami popelnionymi na Polakach w okresie II wojny swiatowej nalezy dazyc do ukazania szczegolow i motywow tych zbrodni i nie jest wskazane uzywanie ogolnikow, poniewaz jak wykazuje na przykladzie zyda Bandery i zyda Szuchewycza, wazna role odgrywa rowniez pochodzenie przywodcow linii ideologicznej propagowanej przez UPA – vide rowniez zydowskie pochodzenie przywodcow komunizmu i komunistycznych bandytow okresu ZSRR i PRL, i analogicznie dotyczy to zydowskich nazistow i bandytow III Rzeszy niemieckiej z A.Hitlerem na czele. Te przyklady ukazuja, ile defektow mozgowych maja ZYDZI, ktorzy nie pasuja do pokojowej koegzystencji miedzy narodami i sa glowna przyczyna zla na swiecie.
      Historyk W.Poliszczuk (dziecko malzenstwa polsko-ukrainskiego) zaznaczyl, ze wraz z mordowanymi Polakami, zostalo zamordowanych okolo 60 tysiecy Ukraincow, ktorzy byli wspolmalzonkami z mieszanych rodzin polsko-ukrainskich, badz przeciwnikami zbrodni na Polakach i ten szczegol nalezy miec na uwadze, podobnie jak zydowskie pochodzenie Bandery i Szuchewycza, zydowskie pochodzenie liderow III Rzeszy niemieckiej lub zydowskie pochodzenie liderow komunizmu w ZSRR i PRL, a takze obecnych zydowskich liderow w tzw. III RP, poniewaz to wszystko zmienia wymowe tego co bylo, jest i bedzie, bo zeby rozwiazac jakikolwiek problem to nalezy znac dokladnie przyczyne problemu.
      Jesli chodzi o sasiadow Polski – Rosje i Niemcy, to pomimo ich pokojowego zachowania robia po cichu robote wywrotowa przeciw Polsce i narodowi polskiemu do spolki z ZYDAMI, a ponadto ze soba wspolpracuja – vide podobne dzialania w przeszlosci, wliczajac w to okres istnienia Rosji od cara Iwana IV do cara Mikolaja II , okres ZSRR i okres ZSRR”bis” zwany potocznie „Rosja”. Rosja i Niemcy zmienili styl podboju Polski z militarnego na ekonomiczny i finansowy, co stosuja od dawna ZYDZI wobec innych panstw i narodow i sa przyczyna m.inn. ZNIEWOLENIA POLAKOW w Polsce bez zamykania ich w obozach koncentracyjnych lub wiezieniach oraz bez wywolywania wojny na obszarze Polski. Juz teraz Polacy w Polsce sa obywatelami II-giej kategorii i mniejszosci narodowe w Polsce, glownie zydowska, niemiecka i ukrainska, maja wiecej praw niz rdzenni Polacy w Polsce.
      Pokoj Polski z sasiadami jest jedynie pozorny, a gdyby komukolwiek przyszlo do glowy, ze jest inaczej to niech zacznie uczyc sie od nowa HISTORII POLSKI. Problemy jakie miala Polska i Polacy na przestrzeni wiekow wynikaja z ROZNICY W CYWILIZACJACH – klania sie prof. Feliks Koneczny (filozof i historyk). Wniosek: Polska (cywilizacja lacinska) bedzie zawsze miec problemy z sasiadami Niemcami (cywilizacja bizantyjska) i Rosja (cywilizacja turanska) oraz z ZYDAMI (cywilizacja zydowska), chyba ze wrogie Polsce cywilizacje podbija Polske i dokonaja germanizacji, rusyfikacji i judaizacji Polakow co chwilowo moze zapewnic spokoj. Ale z historii Polski wiemy, ze trudno jest zabic w Polakach polska swiadomosc narodowa i bedzie dochodzic do powstan narodowych przeciw zaborcom z wrogich Polsce i Polakom cywilizacji. Poza tym cywilizacje: bizantyjska, turanska i zydowska stanowia zagrozenie dla samych siebie co jest z korzyscia dla Polski i Polakow.

     • sylwia
      sylwia :

      P. fiesta: Pierwsze myśli, które się nasuwają po przeczytaniu Pana interesującego wpisu: 1. Efemeryczność jest charakterystyczną cechą informacji pojawiających się na portalach. Kto jest tego świadom, powtarza ważne informacje, tak jak ja to czynię z tajną Uchwała krajowego Prowydu OUN z 1960 r. Dlatego nietrudno było przeoczyć zamieszczoną prze Pana informację o pochodzeniu Bandery i Szuchewycza. 2. Przywódcy bolszewizmu jak np. Lenin i Stalin, propagowali eksport przygotowań do komunizmu, który miał się stać światową rewolucją proletariatu, zrodzoną w Rosji i przeniesioną do Niemiec po trupie Polski. Wybuchły zamieszki w Niemczech i powstała bolszewicka republika węgierska Beli Kuna (Kohn, (Kohen)). Bolszewicka inwazja Polski przez armie konne Budionnego i Tuchaczewskiego miały wspomóc komunistyczną rokosz w Niemczech po polskim trupie. Bitwa warszawska temu zapobiegła. Podobieństwo bolszewickich i hitlerowskich haseł i metod mówi nam, że hitleryzm to było zwycięstwo sił stojących za Leninem, przepakowane i dostosowane do lokalnych niemieckich warunków. W obu systemach była jednopartyjność, monopol państwowej wladzy, totalitaryzm, terror, obozy koncentracyjne, państwowe organizacje młodzieżowe i pieśni masowe. Potem była próba powtórki w Hiszpanii, która została odroczona. 3. Mroczne siły, które to zaplanowaly zdecydowały zastosować przetasowanie talii. W tym celu użyto zniszczono niemiecki nacjonalizm i osłabiono lokalne nacjonalizmy w całej Europie aby położyć podwaliny pod połączenie lokalnych gospodarek w EWG a potem w UE. Ukrytym celem było zniszczenie państwowości krajów członkowskich aby stworzyć ZSRE – Związek Socjalistycznych Republik Europejskich – UE. 4. Należy zauważyć, że w praktyce ewolucja organizacyjna tego tworu odstępuje od idei socjalistycznej w kierunku neofeudalnym. Celem wydaje się być nienarodowe i heterogeniczne społeczeństwo, skrajnie zubożone i zniewolone, rządzone za pomocą terroru przez liczebnie małą lecz wszechpotężną kastę superbogaczy. Jednakże w tych przeobrażeniach występuje uparcie antagonizm powstałych wspólnot interesów. Ten antagonizm przejawia się w przeciwstawieniu się nowopowstałych chińskich i rosyjskich oligarchatów anglosaskiemu oligarchatowi. Te grupy narazie spostrzegają swe interesy jako konkurencyjne i przeciwstawne. Taka entropia opóźnia narodziny Jednego Porządku Świata – prawdziwego piekła na Ziemi, w którym powstanie nowy zawód zabójcy na zamówienie, wyręczającego ludzi nie mających odwagi by popełnić samobójstwo. 5. Aspiracje narodowe zostaną brutalnie stłumione. Wedłu Alfreda Pike, nawet państwo Izrael ma być zniszczone w 3-ciej Wojnie Światowej (“Morals and Dogma”) co zgadza się z utylitarnym stosunkiem do Żydów przedstawionym w Protokołach (‘młodsi bracia’, których czasem trzeba poświęcić ‘dla dobra sprawy’, tak jak to się stało w latach 1941 – 1945). 6. W świetle takiej analizy, nacjonalizm i faszyzm ukraiński są przejściowymi zjawiskami podobnymi do sowieckiego NEP: pozwolono tymczasowo na swobodę ekonomiczą by ujawnić niedobitki wrogów bolszewizmu. Potem zostali zlikwidowani i NEP zniknął. Podobnie ukraińscy hitlerowcy pójdą na odstrzał i przemiał. 7. Niech szanowni użytkownicy przemyślą sobie drogi wyjścia dla Polski i się swymi przemyśleniami na tym forum podzielą.

    • sobiepan
     sobiepan :

     Gen. Skrzypczak – Wycofuję się ze wszystkiego, co powiedziałem na temat Ukrainy, oni nie liczą się z Polską.

     W piątkowym wydaniu DGP wywiad z byłym wiceministrem obrony gen. Waldemarem Skrzypczakiem
     Przecież pan mówił, że mamy wspierać Ukrainę, że broń im dawać, szkolić.

     Ale już nie mówię. Wycofuję się ze wszystkiego, co powiedziałem na temat Ukrainy, na temat wsparcia tego kraju. (…) ukraińscy parlamentarzyści uchwalili ustawę gloryfikującą UPA. W tym momencie zrozumiałem, że Ukraina zupełnie nie liczy się z Polską. To, co się stało na Wołyniu, rzeź 100 tys. Polaków przez UPA trzeba mieć z tyłu głowy. Mojego wuja UPA zamordowała, przybijając widłami do drzwi stodoły. Z tego, co wiem, trzy dni umierał. (…) więcej: wiadomosci.dziennik.pl

  • fiesta
   fiesta :

   Po pierwsze, bezczynnosc i anty-polska polityka kontraktowych rzadow w Polsce wplynela na powolanie organizacji pod nazwa „Powiernictwo Kresowe” przez K.Rekasa i jego decyzja jest jak najbardziej szluszna. Jest to zarazem sposob na odebranie polskich majatkow, ktore sa w posiadaniu „UPA-iny”, a ktore nielegalnie zagarnal Stalin w 1945r. Tu nalezy dodac, ze Rosja czynila proby zwrotu polskiej ziemi Polakom i Polsce, ale A druga sprawa, dzialania K.Rekasa sa odpowiedzia na bezczynnosc polskojezycznych rzadow w Polsce

   • fiesta
    fiesta :

    p.s.
    Opinia ukrainskiego zyda P.Kowala n/t dzialan podjetych przez K.Rekasa wyraznie dowodzi anty-polskiej postawy P.Kowala, niezaleznie od tego czy P.Kowal jest agentem Izraela, UPA-iny lub dziala z polecenia innych osob. Obowiazkiem Polakow jest wyeliminowac zagrozenie jakie stanowi P.Kowal.

  • sobiepan
   sobiepan :

   Restytucja Kresów

   Istnieje ścieżka prawna, pozwalająca na uzyskanie od obecnych władz ukraińskich odszkodowań za mienie obywateli RP, pozostawione na Kresach Wschodnich – uważają eksperci Powiernictwa Kresowego. Nowa organizacja oferuje nieodpłatną pomoc prawną wszystkim spadkobiercom właścicieli majątków kresowych: nieruchomości, gospodarstw rolnych, niezależnie od ich wielkości i wartości, a także posiadanej aktualnie dokumentacji potwierdzającej dawny stan posiadania. Nowe możliwości otworzyły się wraz z zawarciem przez Ukrainę umów stowarzyszeniowych z Unią Europejską i przyjęciem przez Kijów zobowiązania do honorowania dawnych tytułów własnościowych – podkreśla Powiernictwo Kresowe. Roszczenia mogą dochodzone niezależnie od skorzystania z procedur określonych kolejnymi ustawami z 2003 i 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.05.169.1418).

   Działalność Powiernictwa prowadzona jest całkowicie pro bono. Już wkrótce szczegółowe informacje, a na razie zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat Powiernictwa i jego stroną społecznościową:

   http://prawica.net/41069

   facebook.com/powiernictwo

   Konrad Rękas, grupa inicjatywna
   Powiernictwa Kresowego

 1. zan
  zan :

  Hasła Pawlo Kowala można odwrócić przeciwko takim jak on: „To szkodnictwo, działanie na skłócenie Polaków z Rosjanami, co jest w oczywistym interesie USraela i Banderlandu”. I wówczas będą znacznie bliżej prawdy! W ogóle, jak tak Polacy mogą pozwalać by jakiś proukraiński lobbysta w sposób tak BEZCZELNY opluwał każdy polski głos powtarzając mantrę o groźbie skłócenia Polaków z Ukraińcami? To jest k..wa jakaś nowa świecka religia ta jedostronna miłość do Ukrainy, USA i Izraela połączona ze ślepą nienawiścią do Rosjan?

  • sylwia
   sylwia :

   Wśród zaleceń tajnej Uchwały Krajowego Prowidu OUN z. 1990 r. jest takie, któremu Kowal jest nadal posłuszny. Cytuję: “…Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej… To wszystko ma służyć osłabieniu Polski, a w przyszłości doprowadzić nawet do zupełnej dekompozycji państwa polskiego – co leży w interesie polityki Ukrainy, w której siłą awangardową jest i będzie rewolucyjna OUN…”

   http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html

 2. zan
  zan :

  Skoro Żydzi, a nawet Niemcy mają w Polsce roszczenia, to chyba OCZYWISTE jest, że Polacy powinni podjąć analogiczny ruch. Nie może być ciągle gra na jedną bramke. Jak trzeba nienawidzić Polaków by zachowywać się jak Pawlo Kowal albo ciągle promować tego osobnika w mediach?

  • fiesta
   fiesta :

   „Roszczenia” Niemcow i Zydow sa spreparowane badz wytrzepane z zydowskich obrzezanych k*tasow i maja za zadanie WYLUDZIC od Polski ponowne odszkodowania i wskazywanie na analogie jest powaznym naduzyciem, poniewaz „roszczenia” Niemcow i Zydow zostaly juz dawno spelnione i te sprawy zostaly zamkniete – vide umowy miedzynarodowe pomiedzy Polska, USA i Niemcami.
   Roszczenia Polakow o zwrot polskich majatkow w II RP, zagarnietych nielegalnie przez Stalina w 1945r, a bedace m.inn. w posiadaniu UPA-iny, nie maja nic wspolnego z WYLUDZENIEM kolejnych odszkodowan od Polski przez Niemcow i Zydow.
   Dzialania K.Rekasa sa odpowiedzia na ANTY-POLSKIE dzialania AGENTURY OBCYCH WPLYWOW (zydowskich, niemieckich, upa-inskich etc) w Polsce, ktora jest od 25 lat u wladzy w Polsce i torpeduje wszelkie proby majace na celu odzyskanie kresow wschodnich II RP oraz ma na celu rozklad ekonomiczny, finansowy i obronny panstwa polskiego, zeby Polska byla slaba i bezbronna, co spowoduje, ze Polska stanie sie latwym lupem wrogow Polski.
   Gdyby to ode mnie zalezalo to kazalbym ROZSTRZELAC WSZYSTKICH ZDRAJCOW POLSKI, ktorzy swoimi decyzjami i dzialaniami przyczynili sie do szkod wyrzadzonych Polsce i narodowi polskiemu.

 3. wlkp
  wlkp :

  to jest równie niebezpieczne, jak kwestionowanie granic jałtańskich – ale nawet jestem w stanie zrozumieć, że są tacy, którzy amerykańskich, niemieckich czy belgijskich sądów się nie boją…ale dlaczego to powiernictwo pisze tylko o Ukrainie – czy tylko tam były ziemie przedwojennej Rzeczpospolitej – a Białoruś, a Litwa ???

  • votum_separatum
   votum_separatum :

   wlkp: 22.04.2015 12:29 Ukraiński chłoptysiu to ma być twoje 5 groszy od SBU? Ukraina jest spadkobiercą ZSRR i jako republika sowiecka podpisywała z RP Traktat Ryski – zawarty przez Polskę i RFSRR oraz USRR (obecnie UPAina), ratyfikowany przez Naczelnika Państwa 16 kwietnia 1921 r. Razem z Sowietami złamała ten traktat 17 IX 1939 r., następnie jako sowieci a potem w pełnej kolaboracji z Niemcami pozbawiła Polaków nie tylko majątków ale i życia. Zatem wszelkie roszczenia wobec tymczasowego państwa znanego jako Ukraina są uzasadnione. Czas na Litwę i Białoruś przyjdzie później. Natomiast naszym głównym wrogiem na wschodzie jest nacjonalistyczna Ukraina. Swoją drogą dziwię się, że ciebie wielkoukra nie wysłali jeszcze pod Donieck.

 4. robin_robinski
  robin_robinski :

  Czy w Izraelskiej prasie pojawiają się może tytuły: „Rewindykacja to szkodnictwo obliczone na skłócenie Żydów z Polakami”? Nie??? Na serio??? …to może w prasie amerykańskiej??? Też nie??? Czy żydków interesuje fakt, że majątki na terenie Polski utracili w wyniku działań hitlerowców? Też nie. Mają to generalnie w dupsku – występują z roszczeniami do Polski – i nie interesują ich jakieś tam Jałty czy inne powojenne podziały. Dlaczego więc upadlina nie miałaby bulić za skradzione majątki???

    • wlkp
     wlkp :

     ręce opadają – a jak mieli nie dać – od razu rozpocząć III wojnę, żeby zatrzymać ruskich zbrodniarzy ? Nie twierdze, że ustalenia z Jałty były „sprawiedliwe” ( o ile w ogóle takie słowo w stosunkach międzynarodowych ma sens ) – ale były – i na mocy tych ustaleń, nasze Kresy zagarnął ZSRR – a nie Churchil czy Truman – zatem wyszukane bon moty o suczkach mają z tą rzeczywistością niewiele wspólnego.

     • sylwia
      sylwia :

      Nie « nasze » Kresy, bo były to Kresy polskie a nie wasze, ukraińskie.
      Wiadomo, że inicjatywa przekazania Europy wschodniej Stalinowi było inicjatywą Churchilla, który podział Europy naszkicował na papierowej serwetce. Anglosasi oddali Stalinowi nawet takie terytoria, na których Armii Czerwonej nie było. Les mots sont bons parce qu’ils font un point.

     • wlkp
      wlkp :

      Ukraina jest jedynym spadkobiercą ZSRR ? Co ty wypisujesz – FR jest spadkobiercą w układzie białowieskim wymienionym z imienia i nazwiska. I cały czas pozostaje dla mnie absolutnie niezrozumiała kwestia – jeżeli to „powiernictwo” ma reprezentować kresowiaków – ale tylko tych mieszkających na terenach dzisiejszej Ukrainy ? A co z resztą ?

     • cherrish
      cherrish :

      Co wypisuję? ano fakty, kto zagarnął Kresy. Odpowiedz napisałem powyżej i choćby się uprzeć innej prawidłowej nie ma. Ja wiem, dla Ukraińców jest wygodniej inaczej, Kresy zabrał ZSRR, a my dzielni Ukraińcy mieliśmy upa, które z tym okropnym imperium walczyło. A Lwów, Zakarpacie, Bukowina, Krym to jakoś tak przypadkiem ma terenie Ukrainy leży, sami nie wiemy dlaczego, chyba mieszkańcy bardzo chcieli.

     • zan
      zan :

      Rosję pozycjonujemy jako kraj za żelazną kurtyną, więc oni te roszczenia zleją. Natomiast Ukraina wprowadza pewne standardy unijne (na co zwraca uwagę powiernictwo), więc to jest świetna okazaja by ich przycisnąć. Jako człowiek natowski nie myślisz po polsku, ale myślisz po natowemu. tzn. oszczędzać świętą ukraińską krowę a roszczenia kierować do Rosji, choć granice II RP wyraźnie sugerują, że szukać możemy tylko na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Z czego Białoruś jako „nieunijna” odpada.

    • fiesta
     fiesta :

     Sylwia… Stalin sam wzial polskie ziemie w 1945r nie pytajac sie Churchilla i Roosevelta o zgode – vide wczesniej podpisany tajny uklad pomiedzy ZSRR, a III Rzesza niemiecka w sierpniu 1939r, a nastepnie deportacja Polakow z Kresow wschodnich II RP w glab ZSRR, glownie na Syberie – w 70-rocznice wybuchu II wojny swiatowej, zydobolszewik i agent KGB W.Putin w czasie wizyty w Polsce w 2009r, bronil decyzji podjetych przez Stalina odnosnie napasci ZSRR na Polske 17 wrzesnia 1939r i dal tym samym dowod swojego sqrwysynstwa i to nie pierwszy raz, poniewaz w 2005r ustanowil swieto panstwowe Rosji w rocznice wymordowania Polakow w Moskwie w 1612r.

   • beresteczko1651
    beresteczko1651 :

    Jeżeli Ukraina nie jest spadkobierczynią ZSRR to tym chętniej powinna oddać polskie ziemie zagarnięte na mocy zbrodniczego paktu Ribbentrop-Mołotow i siłą oraz wbrew woli poczciwych Ukraińców wcielone do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Teraz, gdy wreszcie wyzwolili się spod tyranii Rosji powinni nie bać się uczynić tego, co nakazuje elementarna uczciwość. A swoją drogą ciekawe jakie jeszcze pokrętne brednie wymyślą ukraińskie prostytutki posługujące się językiem polskim, żeby uzasadnić bezkarne okradanie, prześladowanie, wypędzanie, wynarodawianie i mordowanie Polaków przez swoich zbrodniczych rodaków?