RPO stwierdził, że Straż Graniczna nielegalnie nie pozwala na składanie wniosków azylowych przez Czeczenów.

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu Straż Graniczna nie pozwalała azylantom na złożenie wniosków. Pogranicznicy odrzucają to oskarżenie. Zapewnili, że obcokrajowcy otrzymują decyzję o odmowie wjazdu tylko wtedy jeśli jego cel jest inny niż poszukiwanie ochrony. RPO pojawił się w sierpniu z niezapowiedzianą wizytą na przejściu granicznym w Terespolu. Stwierdził po niej: Wizytacja potwierdziła przypadki, w których funkcjonariusze Straży Granicznej nie dopuszczali do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej cudzoziemców, którzy podczas rozmowy albo wprost deklarowali zamiar ubiegania się o taką ochronę, albo sygnalizowali okoliczności mogące świadczyć o tym, że byli prześladowani w kraju pochodzenia.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Setki Czeczenów koczują przed granicą z Polską – chcą statusu uchodźców

Według rzecznika rozmowy z cudzoziemcami przeprowadzane są w warunkach które mogą wpływać na treść ich wypowiedzi. Stwierdził również, że według przepisów funkcjonariusze SG nie mają możliwości żadnej wstępnej weryfikacji informacji podawanych przez obcokrajowca. Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias odrzuca te zarzuty: Nie zgadzamy się z oceną RPO, że funkcjonariusze weryfikujący cel wjazdu cudzoziemca tak kierują rozmową, by wykazać ekonomiczne przesłanki jego przyjazdu do Polski. Jest to subiektywna ocena RPO, na której nie należy opierać ostatecznych rozstrzygnięć i ocen działań funkcjonariuszy SG.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Czeczeńscy imigranci tłoczą się na przejściu granicznym w Brześciu

Rzeczniczka przypomniała, że kontrole SG dotyczą ok. 65 tys. osób wjeżdżających do Polski dziennie i dodała: Mając świadomość spoczywającej na nas odpowiedzialności za bezpieczeństwo nie tylko Polski, ale całej UE, w każdym przypadku bardzo dokładnie weryfikujemy cel wjazdu cudzoziemca. Jeśli nie spełnia określonych warunków prawnych, a cel wjazdu jest inny niż poszukiwanie ochrony, to otrzymuje on decyzję o odmowie wjazdu.

Dodała, że za każdym razem odmowa wjazdu wynika z indywidualnej rozmową z cudzoziemcem, podczas której funkcjonariusz ustala faktyczny powód wjazdu do Polski: Weryfikacja celu wjazdu i pobytu cudzoziemca w Polsce jest jednym z podstawowych zadań SG podczas kontroli granicznej i stanowi bardzo istotny element zapewnienia bezpieczeństwa państwa. Wniosek o udzielenie ochrony na terytorium RP jest przyjmowany od każdego cudzoziemca, który jasno deklaruje i wyraża chęć złożenia takiego wniosku, a o poszukiwaniu ochrony w Polsce świadczy całokształt jego wypowiedzi.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Niemcy będą odsyłać uchodźców z Czeczenii do Polski

RPO miał zastrzeżenia m.in. do izolowanie cudzoziemców na podstawie domniemania, że mogą oni stanowić zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa na przejściu granicznym. Według Rzecznika, niedopuszczalne jest izolowanie każdego podróżującego samotnie dorosłego mężczyzny. Ten zarzut również odrzuca rzecznik SG: Biorąc pod uwagę, że SG jest odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie przejścia granicznego, wyznaczone zostało oddzielne pomieszczenie, w którym przebywają cudzoziemcy mogący stanowić potencjalne zagrożenie dla ładu i porządku. Takie rozwiązanie jest podyktowane wieloletnim doświadczeniem SG w tym zakresie„.

W sierpniu grupa Czeczenów i Tadżyków protestowała przy przejściu granicznym w Brześciu przeciwko polskiej polityce dotyczącej rozpatrywania ich wniosków o przyznanie statusu uchodźcy. Stwierdzili, że na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu przyjmowane były tylko wnioski dwóch-trzech czeczeńskich rodzin spośród łącznie kilkuset osób pojawiających się tam dziennie. Reszta była wysyłana z powrotem do Brześcia najbliższym pociągiem.

Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak powiedział wtedy, że Polska nie będzie ulegać presji tych, którzy chcą doprowadzić do kryzysu migracyjnego. Nasza polityka jest zupełnie inna. Granica polska jest szczelna. W Czeczenii nie ma wojny, w odróżnieniu od sytuacji sprzed lat.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  azar :

  Te lewackie ścierwo jest nic nie znaczącym obecnie pajacem gdy przy władzy jest PiS. Pogranicznicy mogli tego typa nawet nie wpuszczać i olać go mokrym moczem. Może to on sobie tylko pogadać i nic więcej a słuchają go tylko Soros’owe fundacje, które to powinno się wywalić na zbity pysk jak to poczynił Orban i Putin.

 2. Avatar
  poznaniak74 :

  Mam pytanie, CZY TEMU „PANU” BODNAROWI COŚ SIĘ PRZYPADKIEM NIE POPIER…POMYLIŁO? Czy on jeszcze jest RZECZNIKIEM PRAW OBYWATELI RP, czy już może RZECZNIKIEM PRAW MNIEJSZOŚCI I IMIGRANTÓW?! Jeżeli to DRUGIE, to ja chcę aby „pan” Bodnar zrezygnował ze swojej pensji na która idą moje podatki i pobierał „uposażenie” od mniejszości i imigrantów…

 3. Avatar
  wsciekly :

  TO NIE SĄ ŻADNI CZECZENI !!! TO SĄ ROSJANIE Z KAUKAZU !!!! AZYL IM SIĘ NIE NALEŻY !!!!! Ciekawe co o całej sprawie sądzi redaktor GAZETY POLSKIEJ ……… PIOTR LISIEWICZ z RUCHU WOLNA CZECZENIA ??? Bo skoro WOLNA CZECZENIA to AZYL TYM LUDZIOM JAKO UCIŚNIONYCH PRZEZ WSTRĘTNEGO PUTINA SIĘ NALEŻY !!! WIĘC RZĄD „DOBREJ ZMIANY ” ŁAPIE MIĘDZYNARODOWE KONWENCJE NIE WPUSZCZAJĄC TYCH LUDZI .