Rząd Litwy przyznał w środę wsparcie finansowe dla szkół litewskich w Polsce w wysokości 229 tys. litów. Pieniądze zostaną przeznaczone na edukację w języku litewskim.

Trafią do litewskiej szkoły podstawowej i gimnazjum w Puńsku, a także do trzech litewskich szkół podstawowych: w Nowinikach, Przystawańcach i Widugierach.

Jest to już drugie w ciągu ostatniego półrocza wsparcie finansowe litewskiej edukacji w Polsce przez rząd Litwy. W listopadzie przyznano na ten cel 350 tys. litów.

Wcześniej litewski rząd nie udzielał bezpośredniego wsparcia finansowego szkołom litewskim w Polsce. Wspomagał je przekazując podręczniki, komputery i pomoce metodyczne.

Obecnie szkoły mniejszości narodowych w Polsce mają 20-procentowy dodatek do subwencji oświatowej, a w przypadku małych, wiejskich szkół dodatek ten wynosi 150 proc. subwencji.

Podczas niedawnego spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego ze społecznością litewską w Polsce polscy Litwini zaznaczyli, że bez wsparcia strony litewskiej ich szkoły by się nie utrzymały.

Radio Znad Wili

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. marcin1988
    marcin1988 :

    Spójrzcie Państwo, jak dla państwa litewskiego ta kwestia jest sprawą polityczną, a nie przedmiotem troski o edukację w języku ojczystym. Rząd litewski zareagował dopiero wtedy, gdy Polska uaktywniła się we wspieraniu rodaków na Litwie. Wcześniej edukacja Litwinów nie była w polu zainteresowań rządu rezydującego aktualnie w Wilnie, dziś – gdy kwestia mniejszości została upolityczniona – rząd wileński dopiero zaczyna działać.