Odmrażanie gospodarki ożywiło popyt na pracowników z Ukrainy. Agencje zatrudnienia znów ściągają ich do Polski, choć na mniejszą skalę niż przed rokiem – napisała „Rzeczpospolita” w środę. Dodatkowo, polski rząd ma pracować nad uproszczeniem przepisów dotyczących przekraczania granicy i uzyskiwania wiz pracowniczych.

W środowym wydaniu „Rzeczpospolitej” (Rz) czytamy, że na skutek odmrażania gospodarki zwiększa się popyt na pracowników z Ukrainy. Agencje zatrudnienia ściągają ich znów do Polski, jednak na mniejszą skalę niż rok temu – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Dowiadujemy się także, że polski rząd ma pracować nad uproszczeniem przepisów dotyczących przekraczania granicy i uzyskiwania wiz pracowniczych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4825.41 PLN    (21.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dziennik powołuje się na dane Komendy Głównej Straży Granicznej. Wynika z nich, że w kwietniu do Polski przyjechało niespełna 34 tys. Ukraińców. W maju jednak, doszło do prawie trzykrotnego zwiększenia tej liczby – do 94 tys.

O rosnącym wpływie imigrantów zarobkowych z Ukrainy informują także agencje zatrudnienia.

„W logistyce i w branży rolno-spożywczej zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy jest o ponad 20 proc. większe niż przed rokiem” – oświadczył prezes agencji zatrudnienia EWL Andrzej Korkus. Dodał, że zapotrzebowanie w branży restauracyjno-hotelarskiej zmniejszyło się z kolei w czasie pandemii do minimum. Podobny trend zaobserwowano w wielu gałęziach przemysłu.

Zobacz także: Sondaż wśród Ukraińców w Polsce: 30 proc. straciło prace lub musiało ją bardzo ograniczyć

Zdaniem prezesa agencji zatrudnienia Personnel Service Krzysztofa Inglota, w Polsce pracuje aktualnie o około 300-400 tys. mniej Ukraińców niż rok temu. „Jest to efektem fali ich powrotów na Ukrainę w pierwszych tygodniach pandemii (do połowy kwietnia z Polski wyjechało prawie 200 tys. Ukraińców), jak również utrudnionego napływu pracowników sezonowych. Ich przyjazdy ograniczają restrykcje związane z pandemią, przede wszystkim 14-dniowa kwarantanna” – czytamy w gazecie.

„Rz” podaje, że informacje ukraińskiego MSZ wskazują, że na poniedziałkowym spotkaniu wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Wasyla Bodnara i ambasadora RP w Kijowie Bartosza Cichockiego ustalono, że Polska i Ukraina będą pracowały nad uproszczeniem procedur przekraczania granicy i uzyskiwania wiz pracowniczych. Rozważane ma być także zawarcie umowy w kwestii pracowników sezonowych.

Zobacz także: Morawiecki obiecuje Ukraińcom pracę w Polsce

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz