Oficjalny przedstawiciel Rzeczpospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf będzie pełnił swoją funkcję do końca kadencji, która przypada w lipcu tego roku – zapowiedział na antenie Radiowej Trójki minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych w ostrych słowach skrytykował ostatnio polski rząd. Schnepf powiedział, że działania Prawa i Sprawiedliwości przypominają mu zdarzenia z roku 1968.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zażądał od ambasadora wyjaśnień w tej sprawie, a w kontekście wypowiedzianych słów sugerował mu dobrowolne zakończenie swojej misji. Wobec takiego postawienia sprawy Schnepf złagodził swoje stanowisko. Ambasador pozostanie oficjalnym reprezentantem Rzeczpospolitej w Stanach Zjednoczonych do lipca, gdy kończy się jego kadencja. Funkcję pełni od roku 2012.

Witold Waszczykowski w Radiowej Trójce potwierdził ponadto, że Hanna Suchocka i Krzysztof Drzewicki nie będą reprezentantami Polski w Komisji Weneckiej. Powodem jest kończąca się ich kadencja. Wcześniej media spekulowały, że polskie władze zdymisjonowały Suchocką i Drzewickiego.

Ich obowiązki przejmą prawnicy, którzy w sporze o Trybunał Konstytucyjny mają stanowisko zbliżone do rządowego. Prof. Bogusław Banaszak uważa, że TK nie mógł orzekać z pominięciem nowej ustawy o TK, natomiast prof. Mariusz Muszyński został w tej kadencji wybrany sędzią Trybunału, ale prezes Andrzej Rzepliński nie dopuszcza go do prac.

Pch24.pl/KRESY.PL

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • jaroslaus
      jaroslaus :

      Pan Ambasador Balicki, autor książki – MSZ Polski czy Antypolski – którą obecnie czytam – ujawnił (nie tylko zresztą on), że jego tate był w żydowskim NKWD. Jak widzimy żydy i bolszewizm są ze sobą splecione. Obecnie tate znajduje się na terenie kwatery Ł, na kościach Polskich Bohaterów.