Duńskie siły powietrzne przechwyciły dwa rosyjskie bombowce, które zostały zidentyfikowane w pobliżu Danii i leciały w kierunku obszaru monitorowanego przez Holandię – poinformowały w poniedziałek holenderskie Królewskie Siły Powietrzne.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, duńskie siły powietrzne przechwyciły dwa rosyjskie bombowce, które zostały zidentyfikowane w pobliżu Danii i leciały w kierunku obszaru monitorowanego przez Holandię – poinformowały w poniedziałek holenderskie Królewskie Siły Powietrzne.

Dodano, że holenderskie F-16 zostały wezwane do akcji w poniedziałek rano, ale rosyjskie bombowce zostały przechwycone, zanim zdążyły wejść w przestrzeń powietrzną NATO.

Rzecznik holenderskich Królewskich Sił Powietrznych powiedział, że samoloty są przechwytywane, jeśli nie mają unikalnego kodu identyfikacyjnego, nie przedstawiły planu lotu i nie ma dwukierunkowej rozmowy.

Powiedział również, że rosyjskie samoloty nierzadko naruszają przestrzeń powietrzną kraju. Nie podano szczegółów dotyczących rosyjskich samolotów.

Przypomnijmy, że serwis „Defence Romania” ukraińscy piloci wojskowi rozpoczęli w sierpniu F-16 w Danii. 

Jak zaznaczono, początkowe szkolenie polega na testowaniu i selekcji ukraińskiego personelu, zajęciach językowych, a następnie szkoleniu teoretycznym i praktycznym. „Defence Romania” pisze też, że według duńskich mediów, Ukraińcy mają podczas szkolenia nabyć podstawowe umiejętności w zakresie latania F-16, a także obsługi i konserwacji tych samolotów.

Na początku lipca informowaliśmy, że Rumunia stworzy regionalne centrum szkolenia na myśliwcach F-16, które udostępni także ukraińskim pilotom. Już wcześniej pisaliśmy, że państwa należące do tzw. koalicji myśliwców rozważają Rumunię jako potencjalne miejsce szkolenia ukraińskich pilotów do obsługi myśliwców F-16

W czerwcu br. rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że Ukraina planuje wysłać „kilkudziesięciu” pilotów bojowych na szkolenie na amerykańskich myśliwcach F-16.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply