Rosyjska prokuratura oskarża Gruzję

Interwencja Gruzji w Osetii Płd. miała na celu “eksterminację osetyjskiej grupy etnicznej” – oświadczył w czwartek przedstawiciel rosyjskiej prokuratury generalnej Aleksandr Bastrykin. Tbilisi odrzuca te oskarżenia.

“Śledztwo prowadzone przez prokuraturę pozwala na konkluzję, że celem agresorów była całkowita eksterminacja osetyjskiej grupy etnicznej mieszkającej w Osetii Południowej” – oznajmił Bastrykin.

Według niego śledztwo to “pozwoli międzynarodowym organom sądowym na obiektywne ustalenie zakresu tego, co zostało popełnione w republice i na podjęcie decyzji co do odpowiedzialności sprawców”.

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin wielokrotnie oskarżali Gruzję o ludobójstwo, domagając się od prokuratury wszczęcia śledztwa.

Oskarżenia rosyjskiej prokuratury to ze strony Moskwy “kolejny przykład bezpodstawnej propagandy” – ocenił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji Aleksander (Kacha) Lomaja.

Oskarżył on Rosjan o wspieranie “czystek etnicznych” w Osetii Południowej.

PAP / mb

forma płatności