Rosjanie zaprzeczają zniszczeniu zabytkowego kościoła i polskiego cmentarza w Abchazji

Gruzińskie media i serwis Radia Wolna Europa podawały, że w Abchazji rosyjscy żołnierze podczas budowy poligonu zniszczyły XIX-wieczny kościół i polski cmentarz. Rosyjska armia oficjalnie zaprzecza tym doniesieniom.

Rosja zaprzecza zniszczeniu XIX-wiecznego kościoła i polskiego cmentarza w Abchazji, uznawanej przez Moskwę za niezależne państwo. Komunikat w tej sprawie wydał Rosyjski Południowy Okręg Wojskowy.

Wcześniej media podawały, że na początku stycznia rosyjskie wojska, oczyszczające teren pod budowę poligonu wojskowego, zniszczyły buldożerami XIX-wieczny kościół we wsi Cebelda. Jego fundamenty oraz zabytkowe ogrodzenie znajdowały się na abchaskiej liście dziedzictwa kulturowego. Rosyjskie wojska miały również zniszczyć polski cmentarz, znajdujący się w pobliżu. Według serwisu ekhokavkaza.com, będącego częścią Radia Wolna Europa/Radia Wolność, dalsze prace przerwano w wyniku protestu miejscowych mieszkańców.

Rosjanie twierdzą, że nie mają zamiarów budowy poligonu na terytorium Abchazji, zaś informacje podawane przez gruzińskie media są nieprawdziwe. Zaznaczono, że przyjęto je ze zdziwieniem.

– Żadnych prac budowlanych albo innych w wiosce Cebelda w Abchazji w interesie 7 Wojskowej Bazy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej nie prowadzono i nie planuje się prowadzić –napisano w komunikacie.

Informacje o zniszczeniach, których mieli dopuścić się Rosjanie, wywołały oburzenie w Gruzji. We wtorek gruziński prezydent Giorgij Margwelaszwili potępił działania Rosjan, określając je jako „akt celowego wandalizmu”, dokonanego przez „rosyjskie siły okupacyjne” i wymierzonego przeciwko „suwerenności i integralności terytorialnej” Gruzji. Władze w Tbilisi nie uznają niezależności Abchazji i traktują jej terytorium jako okupowane przez Rosję. Państwowość Abchazji uznają tylko Rosja, Wenezuela, Nikaragua i Nauru.

Przeczytaj: Farsa niepodległości Abchazji

Czytaj również: Burzliwe protesty w Abchazji

Rferl.org / TASS / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • upadlina
   upadlina :

   trump dlatego został dopuszczony do władzy, żeby słabnąca uSSmania mogła honorowo wycofać się z projektów Syria i Upadlina, które miały „ułożyć” Rosję, a zakończyły się dla uSSmanów kompromitującą klapą !!…..uSSmania zrozumiała, że nie da rady !!…….Wyleniały hegemon to już cień tego sprzed dekad i dlatego coraz wiecej państw ośmiela się olewać dotychczasowego suwerena !!………Przykład Filipin i turcji jest wymowny !!……..Dlatego trump tak podlizuje się Putinowi, bo go potrzebuje !!……..Ale ty bidoku do końca będziesz się łudził „siłą” upadającego imperium, które będzie się musiało pogodzić – co już widać – że samodzielne rządzenie planetą właśnie się skończyło !!

   • Avatar
    cyna :

    Już ci kiedyś napisałem i powtórze że gdyby głupota uskrzydlała to fruwał byś niczym ptak, po pierwsze budżet US army jest większy niż budżety czołowych mocarstw militarnych razem wziętych, po drugie USA ma silne podstawy żeby znów stac się potęga gospodarcza a Tramp raczej polepszy niż pogorszy tendencje wzrostowe w amerykanskiej gospodarce, po trzecie sam Tramp obiecał jeszcze wzmocnic siłę militarną US army i po piąte politruku to właśnie z terenów rosji USA zamierza przydusić Chinczyków a do tego jest potrzebna rosja bez wyjścia czyli taka która się stacza w otchłań niebytu odcięta od kapitału zagranicznego z wrogo nastawionymi sąsiadami z tanimi węglowodorami i z przekutą bańką spekulacyjna na złocie. Taka rosja będąc na kolanach podpisze każdy układ z amerykanami tym prędzej im więcej będzie tracić ba ruska swołocz znając plany Chińczyków w sprawie jej wschodnich terenów to nawet się do amerykanów przyłączy. A zanim USA zaczną wojne z Chińczykami to zabezpieczą sobie przypadkową możliwość utraty europy na rzecz sojuszu rosyjsko niemieckiego właśnie wzmacniajac wschodnią flankę co właśnie czynią. Nie wydaje mi się że poczynania USA można poczytać jako defensywne to mocarstwo jest w ofensywie i dąży do kolejnego podboju.

    • upadlina
     upadlina :

     Buhahahahaha!!………..Śnij cyna dalej !!…….Śnij !!………Syria to dowód na to, że uSSmania to już tylko cień siebie sprzed lat !!…….Wiele krajów podbitych przez zaoceanicznego bandyte to widzi i coraz wiecej z nich zaczyna zlewać go ciepłym moczem !!……….Trump cały czas łasi sie do Putina , a nie na odwrót !!……..Ale najlepszy był ostatni szczyt G-20 w Chinach, gdzie bambus wyłaził z airforce1 wyjściem awaryjnym i bez czerwonych dywanów bo schodki nie podjechały !!………W polityce nie ma przypadków cyna, a bambusowi po prostu pokazano, gdzie jest nowe miejsce jego grajdoła w nowym wielobiegunowym porządku świata !!………Wszystko na temat cyna !!………..Syria i wyeliminowanie uSSmanów mówi samo za siebie, ale nie idiotom takim jak ty !!………….Gdybyś z poziomu swojej głupoty spadł na poziom swojego IQ to nie byłoby co po tobie zbierać śmieszny PISuarku sfiksowany rusofobicznie jak twój nadprezes !!…………dDlatego mówię cyna, że ciężkie czasy dla ciebie i podobnych tobie bander-rusofobów nadeszły i leki antydepresyjne będą nieuniknione !!