Agencja TASS podała, że rosyjski wiceszef MSZ Igor Morgułow wezwał w sobotę do bezpośrednich rozmów między Stanami Zjednoczonymi i Rosją w sprawie Korei Północnej.

Morgułow oświadczył: Jestem pewien, że dynamiczny rozwój obecnej sytuacji na Półwyspie Koreańskim wymaga aktywnego rosyjsko-amerykańskiego dialogu w tej sprawie.

Rosyjski wiceszef dyplomacji wygłosił to oświadczenie po ogłoszeniu przez USA nowego pakietu sankcji przeciw Koeri Północnej, które mają ją zmusić do rezygnacji z programu nuklearnego i rakietowego.

CZYTAJ TAKŻE: Trump: gramy z Koreą Północną trudną partię pokera

Morgułow wskazał, że Rosja wysłała zaproszenie na rozmowy do specjalnego przedstawiciela USA ds. Korei Północnej Josepha Yuna, zaznaczając, że termin tych rozmów jest wciąż podlega ustaleniom. Wiceszef rosyjskiego MSZ po raz wygłosił apel o rozmowy na linii Waszyngton-Pjongjang.

Według amerykańskiego Departamentu Stanu wiceprezydent USA Mike Pence był gotowy na spotkanie z delegacją Korei Północnej w trakcie jego wizyty w Korei Południowej, ale “krótkie spotkanie” zostało “w ostatniej chwili” odwołane przez KRLD. Spotkanie miało odbyć się z członkami północnokoreańskiej delegacji, w tym z wpływową siostrą dyktatora Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong. Korea Północne nie wykorzystała szansy – tłumaczyła w środę rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

W piątek Departament Skarbu USA nałożył nowe sankcje na 1 osobę, 27 firm i 28 statków, dzięki którym Korea Północna kupowała ropę naftową, omijając w ten sposób sankcje ONZ. Prezydent USA Donald Trump nazwał nowy pakiet sankcji największym w historii.

Kresy.pl / forsal.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply