Rosja: trwa dyskusja nt. sankcji przeciw Polsce za ustawę dekomunizacyjną

Wśród sankcji wymienia się m. in. odwołanie ambasadora z Warszawy czy wprowadzenie zakazu wjazdu dla posłów i senatorów którzy głosowali za ustawą dekomunizacyjną.

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał w połowie lipca ustawę dekomunizacyjną, na mocy której dojdzie do rozbiórki około 230 pomników i tablic upamiętniających Armię Czerwoną. Ustawa wejdzie w życie w ciągu trzech miesięcy. Z tego powodu w Rosji trwa debata na temat sankcji, jakie powinna wprowadzić w odpowiedzi na tą ustawę. W debacie tej głos zabrał na konferencji prasowej agencji RIA Novosti historyk i politolog Igor Szyszkin.

Szyszkin nie zgodził się z propozycją przewodniczącego komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji Konstantina Kosaczewa, że Rosja powinna wycofać się z opieki nad polskimi grobami na terenie swojego kraju. Oświadczył: My nigdy nie powinniśmy się zniżać się do takiego poziomu, i odpowiadać Polsce barbarzyństwem za barbarzyństwo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosja: polska ustawa o zakazie propagowania komunizmu to „bluźnierstwo”

Zdaniem Szyszkina w odpowiedzi na ustawę dekomunizacyjną Rosja powinna wycofać swojego ambasadora w Warszawie. Stwierdził: Uważam, że tak długo, jak w Polsce będzie będzie obowiązywać ta ustaw, ambasador Rosji powinien zostać wycofany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem historyka i politologa formalną podstawą do tego kroku jest art. 17 traktatu pomiędzy Polską a Rosją dotyczący współpracy dobrosąsiedzkiej. Otwarte naruszenie tego artykułu powinniśmy odebrać jako jednostronne wypowiedzenie traktatu przez Polskę – tłumaczy. Jego zdaniem Rosja powinna ogłosić, że uważa iż wraz z rozbiórką pomników Polska wypowiedziała traktat.

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjska Rada Federacji chce nałożyć sankcje na Polskę

Z tego powodu powinniśmy ogłosić, że obniżamy poziom reprezentacji dyplomatycznej, do czasu wynegocjowania nowej umowy, która określi zakres naszej współpracy – tłumaczy Szyszkin.

Historyk i politolog przekonuje, że należałoby także zakazać wjazdu do Rosji tym wszystkim polskim parlamentarzystom, którzy głosowali za tą ustawą, a także każdemu dziennikarzowi, który ją wspierał, a także każdemu polskiemu politykowi, który kiedykolwiek słowem lub działaniem poparli ustawę dekomunizacyjną.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosyjskie media krytykują ustawę o zakazie propagowania komunizmu w Polsce

kresy.pl / ria.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz