Prezydent Rosji wyraził zdanie na temat narastającego kryzysu koreańskiego.
Władimir Putin spotkał się podczas II Wchodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku z prezydent Korei Południowej Park Geun Hie. Po spotkaniu stwierdził: „Rosja nie akceptuje samozwańczego statusu nuklearnego Korei Północnej„. Podkreślił również: „Rosja uważa, że rozwiązanie kwestii jądrowej na Półwyspie Koreańskim powinno być prowadzone w ramach ogólnego wojskowo-politycznego odprężenia w Azji Północno-Wschodniej„. Putin dodał także, że należy wzmacniać wzajemne zaufanie pomiędzy państwami oraz unikać wszelkich prowokacji.
Podczas obrad Forum Ekonomicznego prezydent Rosji zaapelował o powrót Korei Północnej do stołu międzynarodowych negocjacji dotyczących jej programu nuklearnego.
Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie wyraziła zdanie o konieczności wywarcia międzynarodowego nacisku na Koreę Północną, by ta zarzuciła swój program nuklearny. Dodała także że zgadza się z prezydentem Putinem co do „dalszego wzmacniania komunikacji strategicznej w rozwiązywaniu problemów związanych programem jądrowym Korei Północnej„. Powiedziała również: „Korea Północna przeprowadza kolejne test nuklearne i twierdzi, że są to ataki prewencyjne. Dla nas stanowią one śmiertelne zagrożenie„.
kresy.pl / stooq.pl



























