Rosja powołała niezależną od ministerstwa sportu agencję antydopingową

Decyzja ta ma zrehabilitować dotychczasową agencję antydopingową (RUSADA), zawieszoną po gigantycznym skandalu w 2015 roku.

Dokument powołujący nową agencję antydopingową został podpisany 10 sierpnia przez premiera Dmitrija Miedwiediewa. Nowe laboratorium będzie podlegało państwowemu uniwersytetowi moskiewskiemu, a nie, jak do tej pory, ministerstwu sportu.

Pomimo, że moskiewski uniwersytet jest uczelnią publiczną, ta zmiana według rządowego komunikatu ma pozwolić, aby laboratorium funkcjonowało niezależnie od organów władzy według wymogów określonych przez Międzynarodową Konwencję Walki z Dopingiem z 2005 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Światowa Agencja Antydopingowa (WADA): 1000 rosyjskich sportowców zamieszanych w doping

Zmiana podpisana przez premiera Rosji jest elementem reform podjętych przez Moskwę dla zrehabilitowania swego systemu antydopingowego. RUSADA zawieszono w 2015 roku po skandalu, jaki wywołało ujawnienie raportu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Pokazano w nim kulisy państwowego systemu dopingowego, działającego przez lata 2011-2015 z przyzwoleniem władz i przy pomocy służb specjalnych.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

W czerwcu tego roku WADA pozwoliła Rosji na stworzenie od nowa własnego systemu antydopingowego pod nadzorem ekspertów z zewnątrz, w tym z agencji brytyjskiej (UKAD). Rosyjski wiceminister sportu Witalij Mutko stwierdził, że jest to znaczący krok w kierunku całkowitej rehabilitacji RUSADA.

ZOBACZ TAKŻE: Brytyjskie media: cała reprezentacja Rosji z mundialu w 2014 roku na dopingu

Prezydent Rosji Władimir Putin stanowczo zaprzeczał działaniu zorganizowanego państwowego systemu dopingu. W marcu stwierdził jednak, że istniejąca do tej kontrola antydopingowa była nieskuteczna. Według rosyjskiego przywódcy przeniesienie laboratorium do niezależnej organizacji, jak to miało miejsce w wielu krajach na świecie doprowadzi w końcu do całkowitego uzdrowienia sytuacji w rosyjskim sporcie.

Po wyjściu na jaw głośnej afery wywołanej raportem WADA Rosję zawieszono w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i wykluczono z udziału w dużych imprez sportowych, w tym z igrzysk olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro, a także tegorocznych mistrzostwach świata w Londynie.

kresy.pl / onet.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz