Rosja nie wypuści działaczy Greenpeace

Rosja nie wypuści działaczy Greenpeace do zakończenia śledztwa. Tak twierdzą adwokaci członków załogi statku Arctic Sunrise. Grupa ekologów, w tym Polak Tomasz Dziemianczu jest od września przetrzymywana w Rosji. Komitet Śledczy zarzucił im chuligaństwo w związku z próbą dostania się na platformę naftową, na Morzu Barentsa.

Działacze Greenpeace najpierw przesiedzieli 2 miesiące w areszcie, a obecnie czekają na decyzje organów śledczych w jednym z petersburskich hoteli. 27 obcokrajowców nie może wyjechać z Rosji, ponieważ nie ma wiz. Dziś adwokaci Greenpeace poinformowali, że Komitet Śledczy nie wyraził zgody na wydanie wizy działaczce z Danii. -„Spodziewamy się takich samych decyzji wobec pozostałych ekologów” – oświadczył adwokat Andriej Suczkow.
Przetrzymywany w Rosji nasz rodak Tomasz Dziemianczuk też chciałby, chociaż na krótko przyjechać do Polski. Jego pełnomocnik prawny złożył już odpowiednie dokumenty. Tymczasem eksperci twierdzą, że Komitet Śledczy łamie prawo nie wyrażając zgody na wydanie wiz.
W ich opinii – jeśli sąd zwolnił obcokrajowców z aresztu za kaucją, to mogą oni opuścić Rosję ale muszą stawiać się na wezwania organów prowadzących śledztwo.
IAR/KRESY.PLZbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz