Rosja: nie doszło do rozprawy w sprawie Katynia

Bez wyniku zakończyło się kolejne, czwarte już posiedzenie przygotowawcze Moskiewskiego Sądu Miejskiego w sprawie śledztwa katyńskiego. Przedstawiciele Komisji do spraw Ochrony Tajemnicy Państwowej nie pojawili się w sądzie.

Przedstawiciele rosyjskiej Międzyresortowej Komisji do spraw Ochrony Tajemnicy Państwowej nie zjawili się w sądzie ani nie przysłali żadnych dokumentów – tak wynika z pisma „Memoriału”, do którego dotarła Informacyjna Agencja Radiowa.

Komisja do spraw Ochrony Tajemnicy Państwowej, której przewodniczy szef administracji prezydenta Siergiej Naryszkin, miała dostarczyć do sądu miejskiego dokumenty wyjaśniające, dlaczego śledztwo katyńskie zostało utajnione. Sprawę numer 159 prowadziła w latach 1991-2004 Główna Prokuratura Wojskowa, po czym śledztwo umorzyła, a postanowienia utajniono na polecenie międzyresortowej komisji.

Posiedzenia przygotowawcze zwoływane są na wniosek organizacji badającej zbrodnie stalinowskie „Memoriał”, która uznaje za niezgodną z prawem decyzję komisji ochrony tajemnicy państwowej w sprawie utajnienia postanowień śledztwa.

Jak czytamy w piśmie „Memoriału”, brak obecności przedsawicieli komisji to pośrednie podważenie autorytetu Moskiewskiego Sądu Miejskiego przez prezydenta Rosji.

Jak przypomina „Memoriał”, prezydent Dmitrij Miedwiediew wielokrotnie podkreślał, że szacunek dla sądów to jedno z najważniejszych elementów budowy państwa opartego na rządach prawa.

Wniosek „Memoriału” jest ponownie rozpatrywany za sprawą Sądu Najwyższego Rosji, który 21 kwietnia skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Moskiewski Sąd Miejski.

IAR/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz