Rosja handluje pamięcią

Pomnik ofiar smoleńskiej w zamian z monument upamiętniający sowieckich jeńców w Krakowie – taką propozcyję mają dla nas Rosjanie.

Jak relacjonuje dziennik „Rzeczpospolita”, Ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz spotkała się z rosyjskim ministrem kultury Władimirem Medinskim. Nasza ambasador poruszyła sprawę budowy w Smoleńsku pomnika oriar katastrody prezdyenckiego Tupolewa w 2010 r. Jak przypomniała ponad 630 cmentarzy i miejsc pamięci, w których pochowanych jest ponad 600 tysięcy Armii Czerwonej jest utrzymywanych przez polskie intystucje publiczne, co w latach 2006-2014 kosztowało około 2 miliony dolarów.

Komunikat rosyjskiego Ministerstwa podsumowujący spotkanie nie napawa optymizmem. Minister Medinski, powołując się na zasadę wzajemności, domaga się aby w zamian za stworzenie pomnika w Smoleńsku, strona polska upamiętniła 1200 sowieckich jeńców (zmarli w latach 1919-1921) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz utrzymała pomnik zbdoniczego generała sowieckiego Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie.

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    wepwawet :

    Przepraszam, jeśli kogoś urażę – ale po co kolejny Pomnik Smoleński? Wydaje mi się, że ofiary tej katastrofy mają więcej upamiętnień niż pomordowani przez Ukraińców. Dlaczego zamiast kolejnego smuto pomnika z tupolewem w tle nie wystawić wspomnienia o Wołyniu? Ruscy chcą pomnik jeńców radzieckich – to niech go stawiają na miejscu katastrofy! Na Cmentarzu Rakowickim można zrobić zbiorową mogiłę-memento dla wszystkich tych którzy leżą w zapomnianych dołach rozsianych na Wołyńskiej ziemi, i nie tylko tam! Tym bardziej, że niejako sztandarem tych wspomnień jest człowiek z PiS’u… brat człowieka który skazał na zapomnienie tysiące pomordowanych Polaków! Dla mnie to niegodziwe – wciąż nastawać na upamiętnienie jednej czy dwóch osób, a milczeć na temat tragedii tysięcy innych!