Dostęp do Internetu może stać się takim samym prawem człowieka w Rosji, jak na przykład wolność słowa. Mają to zapewnić przygotowywane poprawki do ustawy “O informacji”, dla opracowania których została stworzona w Dumie Państwowej specjalna grupa robocza. Zgodnie z zamysłem, państwo ma dać gwarancję, że realny dostęp do sieci będzie możliwy w każdym miejscu Rosji.

W Rosji z szerokopasmowego Internetu korzysta 11% populacji, jednakże jest to średnia krajowa. Nawet jeżeli we wsiach jest dostęp do sieci, to jest on znacznie (dwu-, trzykrotnie) droższy niż w miastach. „Wirtualna nierówność” stała się jednym z problemów, które omówiono w poniedziałek w Izbie Społecznej.

– Prawo do dostępu do Internetu powinno uzyskać ustawowe umocowanie jako jedno z podstawowych praw człowieka – obwieścił Michaił Fiedotow, przewodniczący Rady ds. Praw Człowieka przy urzędzie Prezydenta RF.

Jego zdaniem projekt ustawy, który jest przygotowywany w tej sprawie, będzie zawierał m.in. następujące stwierdzenie: „Państwo daje gwarancję, że we wszystkich punktach Rosji będzie możliwy dostęp do Internetu”. Modernizatorzy rosyjskich wsi jeszcze nie zdecydowali, w jaki sposób ma to zostać zorganizowane. Jak już nieraz operatorzy łączy wyjaśniali urzędnikom, budowa sieci dostępu do globalnej sieci we wsiach jest nieopłacalna. Jako wyjście z tej sytuacji Ministerstwo Łączności i Komunikacji Masowej proponuje dwa nowe rozwiązania. Pierwsze polega na wbudowaniu do automatów telefonicznych znajdujących się we wsiach punktów Wi-Fi. Drugie wyjście można zastosować w regionach, w których rozpoczęto rozbudowę sieci telewizji cyfrowej – według niego możliwe jest przy okazji doprowadzenie Internetu dla mieszkańców wsi.

Jednakże wszystko to może się przeciągnąć na więcej niż jeden rok, dlatego też rozważany jest także prostszy wariant rozwiązania tego problemu. Urzędnicy zamierzają skorzystać z doświadczenia Indii, gdzie w celu zniwelowania przepaści między mieszkańcami miast i wsi dla miejscowych chłopów tworzone są bezpłatne centra internetowe – jedno na kilka wsi. Oczywiście nie jest to w stanie zastąpić szerokopasmowego łącza.

Magdalena Szymańska/mk.ru/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply