Rok Herberta we Lwowie zakończony

Od 17 marca we lwowskim Pałacu Sztuki czynna jest wystawa “Zbigniew Herbert. Portrety i autoportrety z archiwum pisarza”. Jest to ostatnia impreza w ramach obchodzonego przez cały ubiegły rok we Lwowie Roku Zbigniewa Herberta.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, konsul generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński, wiceprezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Rafał Dzięciołowski, a także przedstawiciele polskich organizacji na Ukrainie, goście z Polski i społeczność ukraińska.

“Ukraińsko-polska adaptacja nastąpiła z inicjatywy parafii św. Antoniego we Lwowie, w której 24 grudnia 1924 r. został ochrzczony Zbigniew Herbert” – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej miejscowy proboszcz o. Władysław Lizun. Podkreślił także, że otwarto ją w dniu imienin poety i dodał, że w tym dniu w tymże kościele została odprawiona Msza św. w 10. rocznicę śmierci Herberta.

Obecny na otwarciu wystawy abp Mieczysław Mokrzycki powiedział do zebranych, iż jako arcybiskup lwowski wyraża szczególną radość z “tej dzisiejszej uroczystości, a zarazem wdzięczność jej organizatorom, gdyż niesie ona ze sobą głębokie przesłanie religijne i etyczne: wierność (“Tarnina”), sumieniu (“Kołatka”), pamięci (“Tkanina”)”. “Niech dzisiejsza wystawa, a także każde spotkanie z poezją Zbigniewa Herberta przynosi wiele duchowych owoców w naszym życiu osobistym i społecznym” – dodał Metropolita.

W trakcie uroczystości odbył się także pokaz filmu poświęconego Zbigniewowi Herbertowi “Obywatel Poeta” w reżyserii Jerzego Zalewskiego.

Wystawę “Zbigniew Herbert. Portrety i autoportrety z archiwum pisarza”, przygotowaną przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, a także inne imprezy ku czci poety, które przez cały ubiegły rok odbywały się we Lwowie, sponsorowała Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie ze środków Senatu RP.

tr/KAI/Kresy.pl

Zobacz inne imprezy zorganizowane w ramach Roku Herberta we Lwowie:

“Lwów Zbigniewa Herberta”

Zbigniew Herbert we Lwowie

Powrót do Lwowa

Przesłuchanie Anioła

forma płatności