Rocznica Adama Mickiewicza

157 rocznica śmierci Adama Mickiewicza

Rocznica śmierci Adama Mickiewicza

26 listopada 2012 roku mija 157 rocznica śmierci Adama Mickiewicza.
Jan Lechoń napisał piękny wiersz poświęcony odejściu poety do wieczności.

Śmierć Mickiewicza

Gdy przyszli, by jak co dzień odebrać rozkazy,
Zaszli drogę im ludzie, co umarłych strzegą,
I rzekli: „Nie możemy wpuścić was do niego,
Bo ten człowiek umiera od strasznej zarazy”.

Więc wtedy oni płakać zaczęli jak dzieci
I szeptali z przestrachem: „Przed nami noc ciemna!
Ten księżyc, który teraz nad Stambułem świeci
Patrzcie, jaki jest inny niż ten nasz znad Niemna”.

A on w tej samej chwili myślał: „Jak to blisko!
Słyszę pieśń, co śpiewano nad moją kołyską,
Widzę zioła i kwiaty nad Świtezi tonią,
I jeszcze tylko chwila, a dotknę je dłonią”.

Jan Lechoń

(1954)

Opisy załączonych zdjęć:

1) Pomnik Adama Mickiewicza w Poznaniu (jeden z dwóch aktualnie istniejących)

Pomnik autorstwa artysty rzeźbiarza Józefa Petruka, będący kopią pierwszego na ziemiach polskich i pierwszego na świecie, w plenerze miejskim, pomnika poety. Został odsłonięty 7 maja 1998 roku i znajduje się na dziedzińcu gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ulicy Seweryna Mielżyńskiego 27. Oryginalny pomnik wieszcza wykonany w Paryżu, autorstwa rzeźbiarza Władysława Oleszczyńskiego, stanął w ogrodzie przy kościele św. Marcina, przy ul. św. Marcina 13 w Poznaniu i został uroczyście odsłonięty 7 maja 1859 roku. Pomnik zniszczyli Niemcy we wrześniu 1939 roku.

2) Pomnik Adama Mickiewicza w Mińsku

Pomnik jest dziełem rzeźbiarzy Andrzeja Zaśpickiego i Aleksandra Fińskiego. Stoi w stolicy Białorusi na skwerze imienia Adama Mickiewicza, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Niamiga i Romanowskaja Słoboda. Pomnik został odsłonięty 4 października 2003. Jego twórcy w swojej pracy inspirowali się obrazem Walentego Wańkowicza pt. „Adam Mickiewicz na Judahu skale”. To delikatna rzeźba przedstawiająca poetę w nastrojowej zadumie. Może powtarza w myślach napisane wczoraj w nocy ballady lub romanse? A może wspomina miłosne chwile spędzone z Marylą?

Kazimierz Niechwiadowicz

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lech
    lech :

    Na skwerze przy kościele pod wezwaniem św.Marcina.
    Tam jest zbyt mało miejsca, by miał istnieć ogród.

    Jest i drugi pomnik wieszcza w naszym mieście na placu imienia A.Mickiewicza i z tego co wiem Poznań jest jedynym na świecie miastem mającym dwa pomniki poety. Mimo dość krótkiego pobytu wieszcza w naszym mieście istnieją inne miejsca upamiętniające poetę. Jest plac, ulica i jest VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, oraz głaz poświęcony poecie (umieszczony w prawym dolnym rogu gmachu). Wspomnieć mi wypada jeszcze, że pierwszy pogrzeb poety odbył się właśnie w Poznaniu w kościele św. Marcina. Był to oczywiście symboliczny pochówek zainicjowany przez Teofila Mateckiego, a sama uroczystość odbyła się 15 stycznia 1856 roku została w całości sfinansowana ze środków zebranych tego dnia, a z tego co zostało poznańczycy wystawili wieszczowi właśnie ten pierwszy na świecie pomnik.

    W miejscu po pierwszym pomniku Adama Mickiewicza stoi dziś kamień upamiętniający tamte wydarzenia i sam pomnik. Jest jeszcze coś co wiąże Wielkopolskę i z czego jestem najbardziej dumny, a są to słowa wieszcza zapisane w epopei wszech czasów “Pan Tadeusz”, w których opisy pewnych zdarzeń zostały zaczerpnięte z obserwacji Adama w czasie pobytu właśnie w mych stronach rodzinnych w latach 1831/1832.