Nowy amerykański pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie zawierał m.in. rakiety dla systemów NASAMS, HIMARS i Patriot, a także wozy Stryker i systemy ppk TOW i Javelin – podaje Reuters.

Według agencji Reuters, powołującej się na trzy źródła w administracji rządowej w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone mogą już we wtorek ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Ma on być wart nawet 400 mln dolarów. Będzie obejmował głównie artylerię, rakiety dla systemów obrony powietrznej i pojazdy wojskowej. Pakiet ten miałby pomóc Ukraińcom rozwinąć kontrofensywę.

Reuters informuje, że USA wyślą na Ukrainę kilka transporterów opancerzonych Stryker, sprzęt do usuwania min, rakiety dla systemów obrony powietrznej NASAMS i artylerii rakietowej HIMARS, broń przeciwpancerną TOW i Javelin, a także rakiety dla systemów przeciwlotniczych Patriot i Stinger.

Omawiany pakiet pomocy miałby zostać zrealizowany w trybie tzw. wypłaty prezydenckiej (Presidential Drawdown Authority). To oznacza, że broń i amunicją będą pochodzić z zapasów amerykańskich sił zbrojnych. Prezydent USA nie potrzebuje w tym trybie zgody Kongresu.

Jak podano, Amerykanie nie wyślą w tym pakiecie amunicji kasetowej. Została ona po raz pierwszy dostarczona na Ukrainę na początku lipca br.

Źródła agencji Reuters zaznaczają, że ostateczny kształt pakietu pomocy wojskowej jest finalizowany i może się zmienić.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, USA przekazały jej pomoc o łącznej wartości ponad 41 mld dol.

Czytaj także: Reuters: Amerykanie przekażą Ukrainie systemy antydronowe i inny sprzęt o wartości 1,3 mld dol.

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply