Syberyjscy Polacy zbierają pieniądze na odbudowę spalonego kościoła

Jedyny na Zachodniej Syberii drewniany kościół został zbudowany na początku XX wieku przez polskich osadników. Świątynia spłonęła w kwietniu br. Wspólnota katolicka zbiera pieniądze na odbudowę kościoła.

Parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku postanowiła odbudować kościół we wsi Białystok na Syberii, który doszczętnie spłonął w kwietniu br. Właśnie kończy się pierwszy, dwumiesięczny etap akcji informacyjnej o zbiórce pieniędzy na ten cel. Jest ona prowadzona w Rosji i w Polsce; organizatorzy zapowiadali także promocję akcji w USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Według obliczeń organizatorów zbiórki, na odbudowę kościoła potrzeba około 150 tys. euro. Dotychczas udało się zebrać kilkaset wpłat, w tym kilka o znaczącej wysokości. Osoba prywatna wpłaciła 10 tys. dolarów, są też wpłaty po 10 tys. złotych i 100 tys. rubli. Jeden z jezuitów z Tomska kwestując w Jastrzębiej Górze zebrał jednego dnia 15 tys. złotych. Na początku września w jednej z warszawskich parafii odbędzie się kiermasz, z którego dochód także trafi na odbudowę kościoła w Białymstoku. W nagłaśnianie sprawy odbudowy spalonej świątyni włączyły się także władze polskiego Białegostoku.

Projekt odbudowy kościółka obejmuje stworzenie przy nim świetlicy dla dzieci, sanitariatów i kuchni. Spore koszty są związane z przyłączeniem kościoła do wiejskiego wodociągu (odległego o kilkaset metrów), bądź wywierceniem własnej studni. Niewykluczone, że w wybudowanej świetlicy będzie możliwość prowadzenia dla dzieci lekcji języka polskiego.

Kościół pw. św. Antoniego w Białymstoku, zbudowany na początku XX wieku przez polskich osadników, był jedyną taką budowlą na Zachodniej Syberii. W czasach sowieckich budynek kościoła służył za spichlerz. Po upadku ZSRR świątynia wróciła w ręce katolików, w 1998 roku odremontowany kościół został ponownie konsekrowany. Spłonął w kwietniu br. Przyczyny pożaru do dzisiaj nie są znane. Straż pożarna sugeruje dwa warianty pożaru: zwarcie elektryczne lub podpalenie, jako zatarcie śladów po kradzieży.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Według TVP Info 25% mieszkańców syberyjskiego Białegostoku posiada polskie korzenie.

Szczegółowo o sprawie odbudowy kościoła informuje specjalnie założona w tym celu strona www.belostok-catholic.ru.

Kresy.pl / dzieje.pl / belostok-catholic.ru / Radio Opole / TVP Info

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz