Papież przypomniał, że umycie nóg 12 osobom, nie jest ceremonią folklorystyczną, ale pamiątką gestu Jezusa.

Podczas improwizowanego kazania papież Franciszek wskazywał więźniom jakie znaczenie ma gest umycia nóg. Dzisiaj, kiedy tu szedłem, byli ludzie, którzy mówili: „idzie papież, głowa Kościoła”. Głową Kościoła jest Jezus, a papież jest jego, a ja chciałbym zrobić to, co zrobił Jezus – powiedział papież, a później dodał: Podczas tej ceremonii proboszcz obmywa stopy wiernym; sytuacja się odwraca. Ten, kto wydaje się najważniejszy, musi wykonać pracę niewolnika; po to, by zasiać miłość, zasiać miłość między nami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Papież Franciszek: Ewangelię należy głosić z szacunkiem, wrażliwością i pokorą
Papież: Trwa rozproszona trzecia wojna światowa

Nie mówię wam, żebyście dzisiaj umyli sobie nawzajem nogi, bo to byłby żart, ale tu to jest symbol – podkreślił Franciszek. Zwracając się do więźniów, zaapelował aby pomagali sobie nawzajem: Róbcie to, bo to jest miłość, to jest jak umyć nogi, być sługą innych.

Papież wyjaśnił również znaczenie gestu umycia nóg w Wielki Czwartek: To nie jest ceremonia folklorystyczna, to gest, który ma przypomnieć to, co zrobił Jezus.

Wśród 12 więźniów którym Franciszek umył nogi były trzy kobiety, muzułmanin, który w czerwcu ma zostać ochrzczony. Papieska wizyta w więzieniu w Paliano miała ściśle prywatny charakter.

kresy.pl / tvp.info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz