ZP RE przyjęło rezolucję ws. humanitarnych skutków wojny na Ukrainie

W rezolucji uznano Rosję za stronę wojny i wezwano ją m.in. do zaprzestania wspierania donbaskich separatystów.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło we wtorek rezolucję w sprawie humanitarnych skutków wojny na Ukrainie.

Zgromadzenie jest zaniepokojone humanitarną sytuacją będącą konsekwencją rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, toczonej w pewnych obszarach obwodów donieckiego i ługańskiego oraz okupacji i próby aneksji Krymu przez Federację Rosyjską. – podaje strona internetowa Rady Europy.

ZP RE przypomniało o tym, że z powodu wojny, w której zginęło ponad 10 tys. osób a ponad 24 tys. zostało rannych, 4 miliony ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej. Wspomniano także o ponad 1,6 miliona wewnętrznych uchodźców oraz prawie 500 tys. szukających azylu w innych państwach, głównie w Rosji.

W rezolucji, która została oparta na raporcie przygotowanym przez litewskiego posła Egidijusa Vareikisa, wezwano wszystkich członków RE „do dołożenia połączonych politycznych starań w celu zakończenia tego konfliktu i cierpień ludności cywilnej”. Wszystkie walczące strony powinny „zwolnić i wymienić wszystkich jeńców oraz ludzi uwięzionych podczas wojny”. Wezwano także do ochrony infrastruktury cywilnej oraz ochrony ludności i jej dostępu do podstawowych usług.

Wezwano także Rosję, nazwaną w tekście rezolucji okupantem, do zaprzestania wszelkiego finansowego i militarnego wsparcia nielegalnych grup zbrojnych w obwodach donieckim i ługańskim, przestrzegania przez nią zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, oraz do zapewnienia poszanowania praw człowieka i bezpieczeństwa ludności Krymu. ZP RE wymaga także od Rosji umożliwienia nieskrępowanego dostępu do Krymu organizacjom międzynarodowym.

ZP RE wezwało również Ukrainę do dostosowania swojego kodeksu karnego do przepisów międzynarodowego prawa humanitarnego, przyjęcia przepisów dotyczących działań w zakresie rozminowywania a także zmiany ustawy o pomocy humanitarnej w celu ułatwienia procedur dostarczania pomocy humanitarnej na obszary dotknięte wojną.

Jak podaje agencja Ukrinform, dokument poparło 50 członków RP RE, 7 było przeciwnych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Zgromadzenie Parlamentarne RE przyjęło rezolucję ws. ukraińskiej ustawy o oświacie

Kresy.pl / RE
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Ta rezolucja jest stekiem bezczelnych kłamstw propagandy zachodniej. W Donbasie nie ma i nigdy nie było wojsk rosyjskich. Gdyby tam one się pojawiły, to już dawno byłoby po wojnie. Krym był i jest rosyjski i nigdy nie był ukraiński. Przez ponad 20 lat okupacji ukraińskiej na Krymie, Rosjanie pozostali tam ogromną większością.

  2. Avatar
    Roman1 :

    Żenujące. Wojna toczy się na wschodzie, a zatem to zachodnia Ukraina napadła na wschodnią, a nie odwrotnie. Zachodnia przeprowadziła zbrojny pucz, czy wschodnia musiała się na to zgodzić? Agresorowi – zachodniej Ukrainie pomaga cały „demokratyczny” zachód, dobrze że Rosja pomaga wschodniej. Niech pomaga jak najwięcej, gdyż inaczej będzie kolejny Wołyń, ale zamordowanymi będą obywatele posługujący się językiem rosyjskim.