Prezydent Władimir Zełenski przedstawił projekt ustawy określający zasady demobilizacji poborowych Sił Zbrojnych Ukrainy, co ma rozpocząć rotację żołnierzy. Niektórzy walczą od początku wojny.

Projekt ustawy nr 11035 „W sprawie zmiany rozdziału XII <<Przepisy końcowe ustawy Ukrainy o służbie wojskowej i służbie wojskowej>> w zakresie warunków obowiązkowej służby wojskowej” został już zarejestrowany na stronie internetowej parlamentu. W uzasadnieniu wskazano po prostu, że opracowanie projektu ustawy wynika z konieczności zapewnienia przejścia do rezerwy personelu wojskowego, który odbył ustaloną służbę wojskową.

Projekt ustawy ma unormować zasady przenoszenia do rezerwy żołnierzy, którzy odbyli ustalone okresy obowiązkowej służby wojskowej, w czasie trwania stanu wojennego na terytorium państwa. Umożliwi zwolnienie rotację żołnierzy walczących na frontach wojny z Rosją, jeszcze w tym roku, jak prognozuje w czwartek agencja informacyjna UNIAN.

Proponowane zapisy stanowią, że demobilizacja poborowych wcielonych do Sił Zbrojnych Ukrainy, których obowiązkowa służba wojskowa została wydłużona w czasie stanu wojennego będzie przebiegała na mocy dekretu prezydenta państwa.

6 lutego decyzją Rady Najwyższej na powszechna mobilizacja i stan wojenny na Ukrainie zostały przedłużone do 13 maja 2024 roku.

UNIAN przypomnia, że pod elektroniczną petycją do prezydenta Ukrainy o demobilizację żołnierzy po 18 miesiącach służby podpisało się niedawno 25 tys. obywateli.

Z kolei opozycyjny parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko zauważył, że część ukraińskiego personelu wojskowego stoi na froncie od ponad roku a żołnierze nie wiedzą, jak długo jeszcze będą musieli tam przebywać, dlatego istnieje pilna potrzeba uregulowania kwestii.

W listopadzie 2023 roku sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ołeksij Daniłow zapowiedział demobilizację ukraińskich poborowych, którzy odbyli służbę. Według niego sprawa była omawiana w Kwaterze Głównej Naczelnego Wodza i podjęto stosowną decyzję.

Czytaj także: Ukraiński naczelny dowódca chce rozszerzyć kategorie obywateli podlegających mobilizacji

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply