Ukraina rozpocznie stopniowe przechodzenie na europejski standard szerokości torów kolejowych – ogłosił we wtorek premier Denys Szmyhal.

Denys Szmyhal zapowiedział stopniowe przechodzenie na europejski rozstaw torów podczas posiedzenia rządu.

Według premiera Ukrainy najpierw na europejski standard przejdą wielkie węzły kolejowe i wielkie miasta, a potem nastąpi stopniowa rozbudowa sieci na terenie całego kraju.

„Historycznie tak się złożyło, że byliśmy w Związku Radzieckim, gdzie rozstaw torów wynosił 1520 milimetrów. Ale ta wojna pokazała, gdzie naprawdę są nasi bracia i w którą stronę trzeba zmierzać. W Europie rozstaw torów wynosi 1435 mm. Dlatego rozwijamy nasze koleje na wąskich torach [tj. 1435 mm – red.], co pozwoli nam szybciej zintegrować się z Europą. Pociągniemy wąskie tory od granicy, będziemy je dalej rozwijać. Z Rosją nic nas więcej nie łączy” – powiedział szef Ukraińskich Kolei Ołeksandr Kamyszin.

Obecnie pociągi przekraczające granicę między Ukrainą a Unią Europejską wymagają przestawienia rozstawu kół. Zajmuje to około dwóch godzin i spowalnia przepływ towarów i pasażerów.

Pomysł budowy na Ukrainie linii kolejowych o europejskim rozstawie torów (tzw. eurokolei) nie jest nowy. Idea ta była aktywnie promowana od 2017 roku. W 2021 roku ukraińskie ministerstwo infrastruktury ogłosiło zamiar budowy 2000 km „europejskich” torów na czterech odcinkach: Kijów – Lwów – granica państwa; Kijów – Odessa; Kijów – Charków oraz Kijów – Dniepr – Zaporoże.

Kresy.pl / kmu.gov.ua / biz.liga.net

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz