Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walery Załużny rozmawiał z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem.

W czasie poniedziałkowej rozmowy dwóch wojskowych, Ukrainiec miał podkreślić konieczność wzmocnienia obrony przeciwwietrznej jego państwa.  “Tradycyjnie zwracaliśmy uwagę na dostawy sprzętu wojskowego, broni i amunicji w ramach międzynarodowej pomocy technicznej dla Ukrainy, sytuację na linii frontu i dalsze plany Sił Zbrojnych naszego państwa w zakresie deokupacji jego terytorium” – słowa Załużnego zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

Jak stwierdził ukraiński głównodowodzący, podkreślił on aktualność konieczności “wzmocnienia możliwości obrony przeciwpowietrznej Ukrainy, w tym drogą dostarczenia wielozadaniowych samolotów F-16”.

Załużny podziękował Milleyowi, kierownictwu i narodowi Stanów Zjednoczonych za konsekwentne wspieranie Ukrainy “w walce z niesprowokowaną i nieuzasadnioną rosyjską agresją”.

Jak przypomniała UNIAN, Ukraińcy od dłuższego czasu proszą Waszyngton o przekazanie amerykańskich samolotów bojowych. Jednak prezydent USA Joe Biden stwierdził niedawno, że takie dostawy nie są Ukrainie niezbędne.

Inne zdanie mają jednak niektórzy amerykańscy parlamentarzyści. Szef Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA, Michael McCall, powiedział, że Kongres będzie nadal wywierał presję na administrację Bidena w sprawie przekazania Ukrainie F-16. Jego zdaniem broń ta może pojawić się na Ukrainie w „decydującym i zwrotnym punkcie” konfliktu.

Natomiast minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba jeszcze w styczniu sugerował, że w Europie ruszyły rozmowy na temat dostawy myśliwców F-16 na Ukrainę.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply