Centrum Przeciwdziałania Korupcji twierdzi, że ustawa o ukraińskim Wyższym Sądzie Antykorupcyjnym zawiera przepis, który jest swoistą amnestią dla skorumpowanych urzędników.

Tekst ustawy o Wyższym Sądzie Antykorupcyjnym opublikowany po jej przyjęciu w oficjalnym organie ukraińskiego parlamentu, różni się od tekstu, który został zaprezentowany podczas posiedzenia parlamentarnej komisji ds. polityki prawnej i praworządności. – twierdzi ukraińska organizacja pozarządowa Centrum Przeciwdziałania Korupcji. Ustawa jest jednym z kluczowych aktów prawnych, których uchwalenia domagały się kraje zachodnie od Ukrainy w zamian za pomoc finansową.

Jak poinformowało w środę Centrum, opublikowana wersja zawiera przepis, którego szef komisji Rusłan Kniażewycz nie przeczytał podczas posiedzenia komisji oraz na sali obrad ukraińskiego parlamentu przed głosowaniem nad ustawą.

Zgodnie z przepisem, który pojawił się w tajemniczy sposób, antykorupcyjne sprawy, których procedowanie zaczęło się w ogólnych sądach pierwszej instancji, muszą się także w nich zakończyć. Oznacza to, że apelacje w tych sprawach będą rozpatrywać sądy ogólne a nie Wyższy Sąd Antykorupcyjny.

– Ten przepis to amnestia dla wszystkich skorumpowanych z najwyższej półki, których sprawy obecnie są w sądach. Jest to zmiana wcześniejszych uzgodnień i tekstu samego projektu bezpośrednio przed głosowaniem. – stwierdziło Centrum Przeciwdziałania Korupcji podkreślając, że wcześniejsze uzgodnienia z zachodnimi partnerami mówiły o tym, że odwołania w sprawach antykorupcyjnych będą rozpatrywane w Wyższym Sądzie Antykorupcyjnym.

Biorąc pod uwagę, że sądy ogólne będą nieskuteczne w osądzaniu korupcji, Centrum jest zdania, że pierwsze prawomocne wyroki wobec skorumpowanych ukraińskich urzędników mogą pojawić się dopiero za 2-3 lata.

Jarosław Jurczyszyn z Transparency International Ukraina wezwał do jak najszybszego poprawienia tej „pomyłki” drogą nowelizacji ustawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński parlament uchwalił kluczową ustawę. Zachód sypnie pieniędzmi?

Kresy.pl / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz