Ukraina zrobiła kolejny krok do rozwiązania umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy przekazało rosyjskim władzom notę o nieprzedłużeniu umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie między Ukrainą a Federacją Rosyjską. – poinformował w piątek szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

Dzisiaj przekazaliśmy Rosji odpowiednią notę. To bardzo ważny moment, ponieważ w tej nocie bardzo dokładnie mówi się o wszystkich naruszeniach [umowy] przez Rosję, podkreślam, wszystkich istotnych postanowień tego trakratu. – mówił szef ukraińskiej dyplomacji.

O nocie zostaną także poinformowane ONZ, OBWE i inne międzynarodowe organizacje.

Klimkin powiedział także, że trwają prace nad opracowaniem odpowiedniego aktu prawnego, w którym ukraiński parlament wypowie ukraińsko-rosyjską umowę.

Właśnie został ogłoszony odpowiedni dekret prezydenta, a przed jego ogłoszeniem przygotowano projekt ustawy. W tym samym dniu podpisałem go i rozpocząłem procedurę wewnętrznych uzgodnień. Procedura jest, teraz spokojnie przeprowadzimy ją razem z naszymi prawnikami, w tym przypadku naszymi partnerami … Powinno to nastąpić przed datą wygaśnięcia umowy. Ta ustawa jest bardzo prosta – w rzeczywistości jest tam kilka linijek… Teraz przejdzie procedurę wewnętrznego uzgodnienia i zostanie złożona [w Radzie Najwyższej Ukrainy] – mówił Klimkin.

Przypomnijmy, że jako pierwszy zamiar wypowiedzenia umowy ujawnił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w sierpniu br. podczas narady z kierownikami ukraińskich placówek dyplomatycznych. W opinii ukraińskiego prezydenta z winy Moskwy porozumienie to już dawno stało się „anachronizmem”. 17. września Poroszenko podpisał w tej sprawie odpowiedni dekret.

Według portalu Ukraińska Prawda umowa przyjaźni, współpracy i partnerstwie Ukrainy z Rosją została podpisana w 1997 roku a nabrała mocy 1. kwietnia 1999 roku. Umowa jest automatycznie przedłużana co 10 lat, o ile żadna ze stron nie zgłosi swojej woli rozwiązania umowy najpóźniej 6 miesięcy przed zakończeniem kolejnego dziesięcioletniego terminu. Najbliższy taki termin upływa 30. września br. Jeśli ukraiński parlament przyjmie ustawę o wypowiedzeniu umowy, przestanie ona obowiązywać 1. kwietnia 2019 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz