Strzały na polsko-ukraińskiej granicy – zatrzymano fałszywych rybaków

Oddanie strzałów ostrzegawczych przez patrol ukraińskiej straży granicznej było konieczne do zatrzymania osób ułatwiających przemyt papierosów przez granicę z Polską. – wynika z komunikatu Państwowej Przygranicznej Służby Ukrainy (DPSU).

Do zdarzenia doszło w piątek w obwodzie wołyńskim tuż nad granicznym Bugiem. Mieszkańcy przygranicznej wsi Huszcza poprosili ukraińskich pograniczników o pozwolenie na połów ryb w Bugu. Jednak gdy pojawili się na punkcie kontrolnym, nie mieli ze sobą żadnego rybackiego sprzętu i nie zostali przepuszczeni.

Trzech miejscowych zignorowało zakaz i skierowało się w stronę granicy. „Na prośbę funkcjonariuszy o zatrzymanie się i przedstawienie dokumentów jedna osoba zaczęła uciekać a dwie pozostałe zachowywały się zuchwale, używały niecenzuralnego języka i prowokowały straż graniczną” – podała Państwowa Przygraniczna Służba Ukrainy. W związku z ucieczką oddano trzy strzały w powietrze, lecz mężczyzna zdołał zbiec. Zatrzymano za to jego towarzyszy, którym zarzucono naruszenie strefy przygranicznej oraz złośliwe sprzeciwianie się poleceniom funkcjonariuszy. O ich losie zdecyduje sąd.

Ukraińska straż graniczna ustaliła metodami operacyjnymi, że zatrzymani byli zaangażowani w nielegalne działania związane z przemytem papierosów. Jak sugeruje komunikat DPSU, sami nie przemycali towaru, lecz pod pozorem łowienia ryb mieli prowadzić obserwację ruchów patroli pograniczników. Według DPSU mieszkańcy przygranicznych ukraińskich wiosek często prowadzą taką obserwację współpracując z przemytnikami, np. pozorując połów ryb, bądź wykonywanie prac polowych. „Należy zauważyć, że mieszkańcy Huszczy podjęli takie próby nie po raz pierwszy. W ubiegłym roku odnotowano pięć takich prowokacji” – podała DPSU.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Strzelanina na Białorusi w pobliżu granicy z Polską. Zatrzymano obywateli Rosji

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz