Siły rosyjskie zajęły na woterk 40 proc. obszaru miasta Wołczańsk w obwodzie charkowskim, twierdzi szef prorosyjskiej administracji tego regionu.

„Nasi ludzie kontrolują około 40 proc. miasta, wbili się dość głęboko w obronę, wyparli wroga, jak mogli, ze wszystkich linii, tych, które były w Wołczańsku, i, można powiedzieć, umocnili swoje pozycje, północna część miasta została już całkowicie wyzwolona – powiedział Witalij Ganczew, przedstawiciel Rosji, którego zacytowała agencja TASS – Postęp jest powolny, ale pewny.”

Według niego Siły Zbrojne Ukrainy przysyłają do Wołczańska rezerwy „skąd się da”, w tym z kierunku Kupiańska. „Ponadto jest informacja, że ​​sprowadzili rezerwy z kierunku południowego, czyli z kierunku Kramatorska, poruszali się kolumną. Według naszych informacji jest tam dużo sprzętu, oczywiście zachodniego, a także siły żywej” – twierdził Ganczew.

Prorosyjski działacz chwalił również postępy sił rosyjskich na kierunku wsi Lipce położonej na północ od samego Charkowa. Materiały fotograficzne i nagrania zamieszczane na serwisie Telegram potwierdzają zdobycie co najmniej części Wołczańska przez siły rosyjskie.

Sam prezydent Ukrainy powiedział, że sytuacja na polu bitwy jest „jedną z najtrudniejszych” od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na dużą skalę w lutym 2022 r., jak pisaliśmy już na naszym portalu, jednocześnie jednak twierdził, że sytuacja w obwodzie charkowskim jest pod kontrolą.

Jednak przedstawiciel Państwowej Służby Granicznej Ukrainy (GPSU) Andriej Demczenko ostrzegł, że ​​Rosjanie mogą przystąpić do ofensywy na obwód sumski, położony na północny-zachód od obwodu charkowskiego. „Musimy także zrozumieć, że długość granicy z naszym wrogiem jest dość znaczna w samym obwodzie sumskim– ponad 560 kilometrów. I tak naprawdę, nawet przerzucając tam siły, które możemy przerzucić, musimy utrzymać silną obronę, ponieważ wróg ma przewagę w sprzęcie, środkach rażenia i personelu, niestety” – wyjaśnił Demczenko.

Czytaj także: NYT: Ukraińcy nie byli gotowi na rosyjską ofensywę w obwodzie charkowskim

tass.ru/unian.net/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply