Pożar w znanym muzeum we Lwowie. Wjatrowycz: zagrożone archiwum OUN-UPA [+FOTO]

W czwartek w budynku, w którym mieści się muzeum „Więzienie na Łąckiego” we Lwowie, wybuchł pożar. Wskutek akcji gaśniczej oraz uszkodzenia dachu zagrożone zalaniem ma być archiwum OUN-UPA.

Do pożaru budynku na rogu ulic Stepana Bandery i Kopernika we Lwowie, w którym mieści się m.in. Muzeum-Mauzoleum Ofiar Reżimów Okupacyjnych „Więzienie na Łąckiego”, doszło w czwartek po godzinie 15. Według dyrektora tej placówki Rusłana Zabiłego pożar wybuchł w kotłowni Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, której pomieszczenia sąsiadują z muzeum. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie spięcie w instalacji elektrycznej.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Z żywiołem walczyło 9 jednostek straży pożarnej i 45 strażaków. Około godziny 16:45 pożar został ugaszony. Nie było osób poszkodowanych.

W piątek o materialnych stratach w wyniku pożaru poinformował na Facebooku deputowany ukraińskiego parlamentu, były szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz. „W szczególności zajęło się pokrycie dachu (belki na strychu), okna pierwszego piętra są zwęglone, część szyb na wszystkich trzech kondygnacjach została wybita, a niektóre okna strażacy musieli wyrwać , wyciąć drzwi. Część dachu spaliła się. Strażacy pracowali też wewnątrz muzeum gasząc pożar. Gaszenie doprowadziło do zalania pomieszczeń muzeum, woda wciąż stoi i niszczy budynek” – napisał Wjatrowycz.

Wjatrowycz poinformował, że obecnie zagrożone zalaniem są archiwum OUN-UPA oraz biblioteka muzeum.

Według niego dopiero trwa szacowanie strat, ale już widać, że muzeum będzie potrzebować pieniędzy na remont, przede wszystkim dachu, który teraz nie zabezpiecza przed deszczem, na zainstalowanie drzwi i okien oraz na osuszenie pomieszczeń. W związku z tym polityk wezwał do wpłat na konto partnera i współzałożyciela muzeum – Centrum Badań nad Ruchem Wyzwoleńczym.

Centrum Badań nad Ruchem Wyzwoleńczym to prywatna placówka założona m.in. przez Wjatrowycza, finansowana m.in. przez dawnych członków OUN-UPA i SS Galizien. Kreuje ono na Ukrainie jednostronny, nieomal hagiograficzny obraz Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Muzeum „Więzienie na Łąckiego” (mieszczące się w budynku dawnego więzienia przy ulicy Łąckiego) skupia się głównie na martyrologii Ukraińców z rąk „okupacyjnych reżimów”, do których zaliczono też Polskę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

PRZECZYTAJ: Waszczykowski odmówił odwiedzin w muzeum „Więzienie na Łąckiego”

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz