Macron odwiedzi Ukrainę w pierwszej połowie roku

Prezydent Francji Emmanuel Macron ma przyjechać na Ukrainę w pierwszej połowie 2021 roku. W tym roku Ukrainę odwiedzi też premier Włoch Giuseppe Conte – zapowiedział zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa.

Jak podaje Ukraińska Prawda, Żowkwa, który jest także doradcą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ds. dyplomatycznych, przedstawił plany kancelarii ukraińskiego prezydenta na ten rok na arenie międzynarodowej w artykule w czasopiśmie “Dzerkało Tyżnia”.

„W pierwszej połowie 2021 roku przygotowujemy się do konstruktywnych negocjacji na najwyższym szczeblu podczas oficjalnej wizyty prezydenta Francji Macrona na Ukrainie, podczas której zostanie zapoczątkowanych szereg nowych projektów gospodarczych” – napisał Ihor Żowkwa.

Według niego w tym roku dojdzie także do wizyty na Ukrainie premiera Włoch. Żowkwa podkreślał, że Wołodymyr Zełenski nawiązał “bliskie przyjacielskie stosunki” z Giuseppe Conte podczas swojej wizyty we Włoszech.

Wiceszef Biura Prezydenta Ukrainy dodał, że w obliczu wyborów parlamentarnych w Niemczech zaplanowanych na jesień 2021 roku ukraińska dyplomacja będzie pracować nad tym, by czołowe niemieckie partie polityczne uwzględniły w swoich programach “kwestię ukraińską” wspierając suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Innym celem ukraińskiej dyplomacji na obecny rok będzie “budowa skutecznego dialogu” z nową administracją USA. “Będziemy pracować nad tym, aby odnowiona polityka USA sprzyjała wzmocnieniu jedności transatlantyckiej, wzmocnieniu NATO oraz rozszerzeniu i wzmocnieniu wsparcia bezpieczeństwa Ukrainy. Odrębny blok zagadnień to nowe projekty gospodarcze między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie rolnictwa, energetyki i informatyki” – napisał Ihor Żowkwa. Jedną ze spraw, która pozostaje w porządku dziennym, jest organizacja wizyty prezydenta USA na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Zełenski usłyszał w Paryżu i Berlinie, że Ukraina musi pójść na ustępstwa wobec Rosji

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply