Ambasada USA w Kijowie wyraziła “głębokie zaniepokojenie” wczorajszym napadem na synagogę w Mariupolu na Ukrainie, gdzie uzbrojony w topór młody mężczyzna ranił ochroniarza.

W oświadczeniu opublikowanym w środę w mediach społecznościowych amerykańska misja dyplomatyczna w Kijowie odniosła się do wczorajszego napadu na synagogę w Mariupolu. Jak napisano, dyplomaci USA są “głęboko zaniepokojeni” tym incydentem i liczą na “szybkie i rzetelne” śledztwo w tej sprawie. W oświadczeniu wyrażono także sprzeciw wobec antysemityzmu najwyraźniej zakładając, że atak miał podłoże antysemickie.

“Jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o wczorajszym napadzie na synagogę w Mariupolu. Mamy nadzieję na szybkie i rzetelne śledztwo. Wspólnie z narodem Ukrainy występujemy przeciw antysemityzmowi w jakiejkolwiek formie” – napisano na facebookowym proflu ambasady USA na Ukrainie.

Jak pisaliśmy, do ataku doszło po porannej modlitwie, gdy w synagodze byli jeszcze wierni. Nieznany sprawca uzbrojony w dużą siekierę wdarł się do świątyni. Na jego drodze stanął ochroniarz. Wywiązała się walka, podczas której ochroniarz otrzymał kilka ciosów, ale zdołał odebrać atakującemu broń. Rozbrojony napastnik uciekł, ale zanim to zrobił, obrzucił budynek synagogi workami z fekaliami, piaskiem i nieznaną substancją.

Ochroniarz doznał urazu głowy, ma też złamaną rękę. Policja w Mariupolu zakwalifikowała zdarzenie jako próbę zabójstwa z chuligańskich motywów. Wciąż trwają poszukiwania sprawcy napadu.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasada USA w Kijowie uczciła ukraińską nacjonalistkę z OUN: “inspirowała Ukrainę”

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply