Rolę Józefa Stalina w historii pozytywnie ocenia obecnie 70 proc. Rosjan. Pozytywnie wobec samej postaci Stalina odnosi się połowa Rosjan. Są to najwyższe wskaźniki od początku badania tego zagadnienia, czyli od 2001 roku – podaje agencja RBK powołując się na wyniki corocznego sondażu Centrum Lewady.

W marcowym sondażu Centrum Lewady zapytano Rosjan o ocenę roli Józefa Stalina w historii i ocenę jego samego. W pytaniu o osobisty stosunek do Stalina ankietowani mieli do wyboru „zachwyt”, „szacunek”, „sympatię”, „obojętność”, „niechęć”, „strach” i „obrzydzenie”, a także „nie wiem, kim był Stalin” i „trudno powiedzieć”. Zsumowane oceny pozytywne okazały się najwyższe od 2001 roku.

Najwięcej osób wskazało, że „szanuje” Stalina – 41 proc. (o 12 proc. więcej niż przed rokiem). Włącznie z „zachwytem” (4 proc.) i „sympatią” (6 proc.) pozytywne oceny wodza ZSRR sięgnęły 51 proc. Negatywne oceny zebrały w sumie tylko 14 proc.

Jeszcze więcej osób pozytywnie oceniało rolę Stalina w historii. 52 proc. uznało, że dyktator zapisał się w historii „raczej pożytecznie”, a 18 proc. – „całkiem pożytecznie”. W sumie dało to 70 proc. ocen pozytywnych – aż o 16 proc. więcej niż przed rokiem. Oceny negatywne roli Stalina zebrały niewiele ponad 21 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 21-27. marca br. na reprezentatywnej grupie 1638 dorosłych mieszkańców Rosji. Ankiety zostały przeprowadzone metodą wywiadów osobistych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej pomników Stalina w Rosji

Kresy.pl / RBK / levada.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz