Rosja uważa, że przekazywanie Ukrainie broni jest popychaniem jej do wojny.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Piotr Iljiczew ostrzegł Stany Zjednoczone i Kanadę przed konsekwencjami dostarczania broni Ukrainie. Przemawiając podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ rosyjski dyplomata powiedział, że kraje zachodnie przekazując Ukrainie broń zachęcają jej kierownictwo do „nowych awantur”. – podała we wtorek agencja TASS.

Iljiczew przypomniał ostatnią decyzję władz Kanady, które zdecydowały się zezwolić na wpisanie Ukrainy na listę krajów, którym można przekazywać „śmiercionośny” sprzęt wojskowy. Dyplomata twierdził także na forum RB ONZ, że amerykański producent ręcznych granatników Airtronic USA „już dostarcza Kijowowi broń, mając na to cichą zgodę Departamentu Stanu i Pentagonu, choć oficjalnie USA oświadczają, że ostatecznej decyzji w tej sprawie nie ma”.

Dyplomata oskarżył także władze Ukrainy o sabotowanie porozumień mińskich. „Wszyscy powinni zrozumieć, że konfliktu w Donbasie nie da się siłą rozwiązać, a wina za śmierć ludzi będzie spoczywać na tych, kto zabójcom daje broń do rąk” – mówił Iljiczew.

Wystąpienie Iljiczewa było odpowiedzią na słowa przedstawiciela Ukrainy, który podczas debaty o broni strzeleckiej i lekkiej mówił o rosyjskiej wojennej agresji, okupacji Krymu i Donbasu oraz oskarżył Rosję o dostarczanie broni separatystom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Broń dla Ukrainy

Decyzja o włączeniu Ukrainy na listę potencjalnych odbiorców kanadyjskiej broni została ogłoszona na łamach rządowej „Canada Gazette”. Decyzję podjęto na podstawie rekomendacji przygotowanej przez Global Affairs Canada – specjalnego departamentu rządu Kanady. Włączenie Ukrainy w spis państw, którym można sprzedawać broń śmiercionośną, nie jest równoznaczne z rozpoczęciem takich dostaw. Każde zamówienie na konkretny rodzaj i ilość takiego sprzętu będzie potrzebowało odrębnej aprobaty kanadyjskich urzędników.

Przypomnijmy, że według ukraińskich mediów podpisany w ubiegły wtorek budżet obronny USA przewiduje również wyasygnowanie 350 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym śmiercionośną broń o charakterze obronnym taką jak radiolokacyjne środki obrony przeciwlotniczej oraz morskiej, środki zwalczania min morskich, a także statki obrony przybrzeżnej. Dokument przewiduje także wydzielenie środków na potrzeby rehabilitacji rannych ukraińskich żołnierzy w amerykańskich ośrodkach medycznych oraz szkolenie ukraińskich specjalistów medycznych w tym zakresie.

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz