Rzeczniczka rosyjskiego MSZ nazwała włoski plan pokojowy dla Ukrainy “ułudą” i “gabinetowym teoretyzowaniem”.

Jak podaje agencja prasowa Interfax, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poinformowała w środę, że włoskie MSZ nie przesłało stronie rosyjskiej żadnego planu pokojowego dla Ukrainy.

„Ta inicjatywa, jakiś plan, nie został nam przekazany. (…) Mamy tylko informację z mediów o pewnym planie, który włoski minister spraw zagranicznych Di Maio przedstawił w ONZ. Jeszcze raz: ten temat znamy tylko z mediów” – powiedziała Zacharowa podczas briefingu.

„Co można  powiedzieć o planie, jeśli go nie widziałeś? Nikt z włoskiego MSZ nie przedstawił nam żadnego planu” – dodawała rzeczniczka MSZ Rosji.

Zacharowa, deklarując, że opiera się na informacjach z mediów, nazwała włoski plan „gabinetowym teoretyzowaniem”.

„Myśli są, w praktyce nie zostały one w żaden sposób sprawdzone, nie ma też związku z sytuacją na miejscu. Wszystko to ma bardzo słaby związek z obiektywną rzeczywistością” – powiedziała Zacharowa.

Inną, bardziej konkretną wypowiedź Zacharowej na temat włoskiego planu pokojowego przytacza w środę Polska Agencja Prasowa. Wynika z niej, że Rosja odrzuca propozycje Włoch.

“Nie można jedną ręką dostarczać Ukrainie broni a drugą przedstawiać pokojowe rozwiązanie sytuacji” – stwierdziła Zacharowa. “Jeśli myślą, że Federacja Rosyjska zgodzi się na jakikolwiek plan Zachodu, to nie zrozumieli zbyt wiele” – dodawała.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ stwierdziła też, że “Włosi nie zrozumieli zbyt wiele”, a ich propozycję nazwała “ułudą”.

Jak podawaliśmy, według gazety La Repubblica, Włochy w ubiegłym tygodniu przekazały sekretarzowi generalnemu ONZ plan pokojowy dla Ukrainy składający się z następujących punktów:

– zawieszenie broni i likwidacja linii frontu pod nadzorem ONZ;
– szybkie wstąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej oraz obranie przez nią neutralnego statusu (rezygnacja z przystąpienia do NATO);
– porozumienie między Ukrainą a Rosją odnośnie terytoriów Donbasu i Krymu w celu rozstrzygania sporów poza granicami uznanymi przez społeczność międzynarodową;
– zawarcie wielostronnego traktatu o pokoju i bezpieczeństwie w Europie, który miałby zapewniać kontrolę zbrojeń i zapobiegać konfliktom.

Kresy.pl / Interfax / Interia

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mayo
    mayo :

    cyt. “rozstrzygania sporów poza granicami uznanymi przez społeczność międzynarodową”, czy to miało by oznaczać że suwerenne państwo pod wpływem napaści innego państwa musi oddać część swojego terytorium bo inaczej agresor będzie dalej mordował? Chyba słońce we Włoszech musiało komuś mocno zaszkodzić. A może Włosi chcieli powiedzieć że oddadzą część Włoch Rosji w zamian za pokój na Ukrainie?