Łotwa przekazała Ukrainie 4 wojskowe helikoptery

Ukraińska armia otrzymała od Łotwy dwa Mi-17 i dwa Mi-2.

Jak podał w poniedziałek portal Delfi, ministerstwo obrony Łotwy poinformowało o przekazaniu Ukrainie czterech helikopterów – dwóch Mi-17 i dwóch Mi-2.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Śmigłowce zostały przekazane ukraińskim siłom powietrznym częściowo zdemontowane. Przed dostawą wszystkie zostały pomalowane, a jeden z Mi-17 wyremontowano. Ukraina będzie mogła używać śmigłowców po ich zmontowaniu.

Minister obrony Łotwy Artis Pabriks komentując przekazanie helikopterów przypomniał, że pół roku temu Łotwa wysłała Ukrainie wyrzutnie Stinger, które według niego pomogły zatrzymać rosyjską agresję.

„Teraz, gdy żołnierze ukraińscy kontratakują w wielu miejscach, przekazane przez nas śmigłowce pomogą dokonywać operacje wojskowe i ratować życie. Zachodnie wsparcie dla Ukrainy nie powinno kończyć się, dopóki nie uwolni ona całego swojego terytorium od rosyjskich sił okupacyjnych” – powiedział Pabriks.

Według Delfi Łotwa jest jednym z krajów, które udzieliły Ukrainie największego wsparcia w stosunku do produktu krajowego brutto. Łotwa dostarczyła Ukrainie broń i indywidualny sprzęt, bezzałogowe statki powietrzne, suche racje żywnościowe, amunicję, broń przeciwpancerną i systemy rakiet przeciwlotniczych Stinger o wartości ponad 200 mln euro.

21 stycznia br. ministrowie obrony Łotwy, Litwy i Estonii poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że kraje te uzyskały niezbędną zgodę Stanów Zjednoczonych na wysłanie broni produkcji amerykańskiej na Ukrainę. Chodziło m.in. o Stingery, a także o rakiety przeciwpancerne Javelin.

Kresy.pl / rus.delfi.lv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz