Grupa deputowanych Seimasu chce aby rząd Litwy umożliwił przeprowadzanie aborcji Polkom, których dzieci mają wady terminalne.

Doraźna Grupa na rzecz Rozwoju Współpracy, Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych powołana w litewskim parlamencie przez przedstawicieli różnych partii odniosła się do regulacji antyaborcyjnych obowiązujących w Polsce. „Kobiety pozbawione prawa do bezpiecznej aborcji gdy jest ona konieczna z powodu poważnych wad rozwojowych płodu, to ta część społeczeństwa, której jesteśmy zobowiązani pomagać z powodu naszej wielowiekowej przyjaźni z Polską” – powiedział LRT parlamentarzysta partii Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Arūnas Valinskas, który jest członkiem wspomnianej grupy.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Grupa wezwała rząd Litwy „do pomocy Polkom w przebadaniu się na Litwie pod kątem wad rozwojowych płodu, a w przypadku stwierdzenia poważnych wad rozwojowych lub wad rozwojowych, przerwania ciąży bezpłatnie” – ogłosił Valinskas. Wskazał na podobne deklaracje ze strony władz Szwecji.

„Byłby to symboliczny krok, ale mamy nadzieję, że będzie to bardzo ważne z moralnego i psychologicznego punktu widzenia” – podsumowała przewodząca wspomnianej grupy parlamentarnej Dovilė Šakalienė z Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

To nie pierwsza próba podważania polskiego porządku prawnego w zakresie aborcji przez litewską elitę polityczną. W czasie wizyty Andrzeja Dudy w Wilnie w listopadzie zeszłego roku przyjmujący go prezydent Litwy publicznie wezwał głowę państwa polskiego do „dialogu” z przedstawicielami proaborcyjnego ruchu protestacyjnego w imię „praw człowieka”.

lrt.lt/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz