Grupa deputowanych Seimasu chce aby rząd Litwy umożliwił przeprowadzanie aborcji Polkom, których dzieci mają wady terminalne.

Doraźna Grupa na rzecz Rozwoju Współpracy, Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych powołana w litewskim parlamencie przez przedstawicieli różnych partii odniosła się do regulacji antyaborcyjnych obowiązujących w Polsce. „Kobiety pozbawione prawa do bezpiecznej aborcji gdy jest ona konieczna z powodu poważnych wad rozwojowych płodu, to ta część społeczeństwa, której jesteśmy zobowiązani pomagać z powodu naszej wielowiekowej przyjaźni z Polską” – powiedział LRT parlamentarzysta partii Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Arūnas Valinskas, który jest członkiem wspomnianej grupy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

275.18 PLN    (1.25%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Grupa wezwała rząd Litwy „do pomocy Polkom w przebadaniu się na Litwie pod kątem wad rozwojowych płodu, a w przypadku stwierdzenia poważnych wad rozwojowych lub wad rozwojowych, przerwania ciąży bezpłatnie” – ogłosił Valinskas. Wskazał na podobne deklaracje ze strony władz Szwecji.

„Byłby to symboliczny krok, ale mamy nadzieję, że będzie to bardzo ważne z moralnego i psychologicznego punktu widzenia” – podsumowała przewodząca wspomnianej grupy parlamentarnej Dovilė Šakalienė z Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej.

To nie pierwsza próba podważania polskiego porządku prawnego w zakresie aborcji przez litewską elitę polityczną. W czasie wizyty Andrzeja Dudy w Wilnie w listopadzie zeszłego roku przyjmujący go prezydent Litwy publicznie wezwał głowę państwa polskiego do „dialogu” z przedstawicielami proaborcyjnego ruchu protestacyjnego w imię „praw człowieka”.

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz