Welt am Sonntag powołując się na nieopublikowane dane Europejskiej Agencji ds. Azylu informuje, że liczba wniosków o azyl zmniejsza się na terenie UE. Jednakże Komisja Europejska ostrzega przed nadchodzącymi kryzysami migracyjnymi.
Liczba wniosków o azyl w Europie spada, informuje Welt am Sonntag, powołując się poufne dane Europejskiej Agencji ds. Azylu. Większość wniosków złożono w Niemczech. W pierwszej połowie 2024 r. w UE oraz w Norwegii i Szwajcarii złożono 499 470 wniosków o azyl, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Czytaj: Media: Niemcy zawróciły do Polski ponad 4 tysiące osób
Niemcy odnotowały spadek o 20 % – 115 682 wniosków, ale nadal są najważniejszym krajem docelowym. Berlin przypisał ostatnio tendencję spadkową wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych. Najwięcej wniosków o azyl złożyli Syryjczycy – 29%, Afgańczycy – 18% i Turcy – 10%.
Jednakże w najnowszym raporcie migracyjnym z 3 lipca Komisja Europejska ostrzega przed dwoma nadchodzącymi kryzysami, które w najbliższych miesiącach mogą się jeszcze bardziej pogłębić. Pierwszy punkt krytyczny stanowi granica zewnętrzna między UE a Białorusią. Komisja stwierdziła, że od pierwszego kwartału 2024 r. znacznie wzrosła liczba nielegalnych migrantów, szczególnie na granicy Białorusi z Polską.
„Jednym z powodów jest to, że migranci z krajów Afryki Subsaharyjskiej lub innych krajów pochodzenia uciekli do Rosji, gdzie otrzymali wizy turystyczne lub studenckie. 90% migrantów, którzy przekroczyli granicę między Białorusią a Polską, przedostało się na Białoruś nielegalnie na podstawie wizy wydanej przez Rosję” – fragment raportu Komisji Europejskiej cytowany przez Welt am Sammstag.
Czytaj: Niemcy chcą stworzyć tuż przy granicy z Polską ośrodek dla nielegalnych imigrantów
Komisja uznała, że Mińsk najwyraźniej wyposażyłyby wówczas uchodźców w drabiny i inne pomoce i dowiozły ich do polskiej granicy. Według raportu UE polski rząd odnotowuje „coraz agresywniejsze zachowania” wśród migrantów z Białorusi.
Drugim punktem zapalnym według Komisji Europejskiej stanowi Irlandia. Europejskiej Agencji ds. Azylu odnotowała wzrost wniosków o azyl w tym kraju UE. Od początku roku i na koniec czerwca wyniosła 10 596, co oznacza wzrost o 94% w porównaniu z 2023 r. Powodem wzrostu jest napływ do Irlandii coraz większej liczby migrantów z Wielkiej Brytanii, która ma obecnie restrykcyjną politykę azylową.Większość kandydatów pochodzi z Nigerii, Pakistanu i Jordanii.
welt.de/Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!