Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson zgodził się z opinią, że Władimir Putin wykorzysta finały mistrzostw świata w piłce nożnej w podobny sposób, jak to było w przypadku Adolfa Hitlera i Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku w Berlinie.

Johnson w środę odpowiadał na pytania posłów komisji spraw zagranicznych Izby Gmin. Poseł laburzystów Ian Austin zasugerował ministrowi, że „Putin użyje (mistrzostw) w sposób, w jaki Hitler użył igrzysk olimpijskich w 1936 roku”. Johnson zgodził się z tym stwierdzeniem.

Pański opis tego, co się stanie w Moskwie podczas mistrzostw świata, na wszystkich stadionach – tak, myślę, że porównanie z 1936 rokiem jest zdecydowanie właściwe. Świadomość, że Putin będzie pławił się w chwale, przyprawia mnie o mdłości – powiedział szef brytyjskiej dyplomacji cytowany przez PAP.

Podczas posiedzenia Johnson ujawnił, że wśród 23 brytyjskich dyplomatów wydalonych przez Rosję w ramach retorsji związanych ze sprawą otrucia Siergieja Skripala i jego córki, był oficer łącznikowy odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa kibicom, którzy mieli przybyć do Rosji na Mundial. Johnson nie wykluczył, że w tej sytuacji rząd brytyjski będzie odradzał obywatelom Zjednoczonego Królestwa wyjazd do Rosji, lecz zastrzegł, że taka decyzja jeszcze nie zapadła. Mówił także, że nie ma mowy o wycofaniu reprezentacji Anglii z finałów, ponieważ byłoby to „niesprawiedliwą karą dla drużyny [Anglii]”.

Słowa Johnsona skomentowała na Facebooku rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Według niej brytyjskie władze „tworzą obraz wroga” opierając się na wszelkich, nawet najbardziej absurdalnych podstawach. O Johnsonie napisała, że w przeciwieństwie do Skripalów „został on otruty trucizną nienawiści i gniewu, nieprofesjonalizmu, a zatem – chamstwa”. Dodawała, że „straszno o tym wspominać, ale ten człowiek jest przedstawicielem władz państwa atomowego”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjski dziennik: May wycofuje się z dalszych działań przeciw Rosji, weźmie na cel wspólników Putina

Kresy.pl / PAP / AFP / TASS

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz