Bociany, które właśnie wracają z Afryki do Europy był odbyć kolejne lęgi zostały zaskoczone w Bułgarii atakiem zimowej pogody.

Portal Balkan Insight cytuje liczne relacje bułgarskich użytkowników portali społecznościowych, którzy piszą o bocianach, którym zimna i śnieżna pogoda panująca w północno-wschodniej części Bułgarii utrudnia kontynuowanie wędrówki na północ. Jak wynika z zamieszczanych zdjęć i nagrań u części zwierząt mokry śnieg oblepił i zmroził pióra skrzydeł tak, że nie były w stanie wzbić się w powietrze. Wiele z nich ustawia się w rowach wzdłuż dróg by tam przeczekać mroźne wiatry, co zauważyli kierowcy, zamieszczając ich zdjęcia w internecie. Pokrywa śnieżna uniemożliwia też ptakom znalezienie pokarmu.

Sytuacja ta stała się na tyle groźna, że wielu Bułgarów stara się pomagać bocianom. Szczególny oddźwięk znalazło nagranie opublikowane przez Sevgina Ridvana. Ukazuje on jak Safet Chalid wraz rodziną, ugościł w domu w miejscowości Silistra osiem zmarzniętych ptaków i zajął nimi, osuszając i karmiąc. Na zdjęciach widać, że ptaki są kompletnie przemoczone, a część piór pokryta lodem. Rodzina Chalidów nie odmówiła bocianom kanapy. Na filmie jaki nagrała rodzina widać, że dzięki jej pomocy bociany odzyskały dobrą kondycję. W sąsiedniej miejscowości Naum jej mieszkańcy wzięli do domów kolejne dziewięć bocianów, jak relacjonuje portal webcafe.bg. Część z nich była ranna.

Z kolei w miejscowości Dułowo w pomoc bocianom zaangażowała się administracja gminna. Robotnicy zbierali ptaki unieruchomione przez marznący deszcz, które stały wzdłuż miejscowej drogi. W gminnym garażu zgromadzono 20 osobników, które były w najgorszym stanie. Zorganizowano ogrzewanie pomieszczenia i posiłki dla zwierząt. Na ten cel administracja zakupiła między innymi ryby. Burmistrz Dułowa, Juksel Ahmed zobowiązał pracowników do monitorowania terenów wokół miejscowości w poszukiwaniu potrzebujących pomocy ptaków. O informacje telefoniczne w tej sprawie proszą także lokalne inspektoraty ochrony środowiska.

Czytaj także: Nie żyje ostatni samiec z podgatunku północnego nosorożca białego [+VIDEO]

 

 

 

webcafe.bg/balkaninsight.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply