Prokuratura narodowa Holandii postawiła formalne zarzuty osobom podejrzanym o odpowiedzialność karną za zestrzelenie Boeinga malezyjskich linii lotniczych nad Donbasem.

Oficjalne zarzuty postawiono czterem osobom – Igorowi Girkinowi „Striełkowowi”, obywatelowi Rosji, organizującemu od wiosny 2014 r. oddziały separatystów w Donbasie, dwóm innym obywatelom Rosji Siergiejowi Dubinskiemu i Olegowi Pulatowowi oraz obywatelowi Ukrainy Leonidowi Charczence, jak poinformowała w poniedziałek rosyjska agencja informacyjna Interfax. Według informacji adwokat jednego z oskarżonych, Jeleny Kutiny pierwsze przesłuchanie ma się odbyć w Holandii 9 marca. Kutina nie skonkretyzowała czy wezwania dotarły do oskarżonych.

Sprawa dotyczy zestrzelenia w lipcu 2014 r. samolotu pasażerskiego Boeing 777 należącego do Malaysia Airline. W wyniku zestrzelenia maszyny zginęło łącznie 298 osób. Znaczną część ofiar stanowili obywatele Holandii. I to właśnie holenderskie organa ścigania prowadzą postępowanie w tej sprawie współpracując z przedstawicielami Malezji, Australii, Belgii i Ukrainy.

Śledczy twierdzą od 2016 r., że cywilny samolot został zestrzelony nad obwodem donieckim, a konkretnie terenem kontrolowanym przez lokalnych separatystów przy pomocy dostarczonej z Rosji wyrzutni rakiet „Buk”, należącego do 53. brygady rakietowej rosyjskiej armii z Kurska. Rosjanie od 4 lat zaprzeczają tym zarzutom.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W lipcu 2019 r. holenderska prokuratura wystawiła międzynarodowe listy gończe za Girkinem, Dubinskim, Pulatowem i Charczenką.

interfax.ru/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Zarzuty należy postawić Poroszence i pilotowi ukraińskiego MIGa, który strzelał do pilotów tego samolotu oraz obsłudze ukraińskich Buków, które były w tych okalicach wtedy, kiedy doszło do tej tragedii.

    Ponadto należy postawić zarzuty całej komisji pracującej w Holandii, która zamiast ustalić fakty, zajmuje się propagandą i polityką, a także prokuratorom, którzy w stalinowskim stylu produkują oskarżenia.