Rząd Viktora Orbana zakazał eksportowania większości paliw a także zniósł subsydiowanie opłat za media dla gospodarstw domowych o ponadprzeciętnym zużyciu.

Jak podała w środę agencja Reutera, cytując szefa kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyása, węgierski rząd zakazał eksportu paliw, m.in. gazu ziemnego i zniósł obowiązujący od wielu lat limit na ceny mediów dla gospodarstw domowych o zużyciu większym niż przeciętne.

„Nadszedł czas, aby rząd ogłosił stan wyjątkowy w energetyce” – powiedział Gulyás na briefingu prasowym po spotkaniu ministrów gabinetu Viktora Orbana, które miało na celu omówienie problemów z dostawami energii w Europie. Środki przedsięwzięte przez węgierski rząd mają wejść w życie od sierpnia.

Z kolei agencja Associated Press podaje, że węgierski rząd planuje także zwiększenie krajowych zdolności produkcyjnych energii. Węgry mają zwiększyć roczną produkcję gazu ziemnego z 1,5 miliarda metrów sześciennych do 2 miliardów metrów sześciennych, zwiększyć wydobycie węgla brunatnego i ponownie uruchomić niedziałającą obecnie elektrownię na węgiel brunatny. Produkcję energii poprzez wydłużenie czasu pracy ma zwiększyć też jedyna węgierska elektrownia atomowa.

„Przedłużająca się wojna i sankcje z Brukseli spowodowały drastyczny wzrost cen energii w całej Europie i w rzeczywistości znaczna część Europy już znajduje się w kryzysie energetycznym” – powiedział Gulyás cytowany przez AP. Zdaniem szefa kancelarii premiera Węgier „jest mało prawdopodobne, aby w Europie wystarczyło gazu na jesienno-zimowy sezon grzewczy”.

Wcześniej w środę węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział na spotkaniu regionalnych ministrów spraw zagranicznych, że Węgry będą dążyć do zakupu dodatkowych 700 milionów metrów sześciennych gazu przed jesienią, ale nie sprecyzował skąd.

Szijjarto powiedział, że węgierskie magazyny gazu, które mają pojemność 6,33 mld metrów sześciennych, są wypełnione w 44%, co stanowi około jednej czwartej rocznego zużycia.

Rosja zaspokaja około 65% zapotrzebowania Węgier na ropę i 85% na gaz.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry gotowe płacić rublami za rosyjski gaz

Kresy.pl / reuters.com / news.yahoo.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply