W środę stolicy Grecji i innych jej dużych miastach doszło do strajku generalnego mającym być protestem przeciwko rosnącym kosztom życia szerokich mas ludności.

Strajk zorganizowali związkowcy zarówno budżetówki jak i sektora prywatnego. Objął on cały publiczny transport i taksówkarze. Ze strajku wyłamali się jedynie kontrolerzy lotów i pracownicy ich obsługi co pozwoliło na utrzymanie w środę komunikacji lotniczej w Grecji oraz jej połączeń międzynarodowych, podał portal Ekathimerini.

Do strajku włączyli się również pracownicy służby zdrowia, oświaty, a nawet dziennikarze, zrelacjonował portal telewizji TeleSUR. Wszyscy oni oprotestowali w ten sposób bezskuteczność działań rządu wobec rosnącej w Grecji inflacji.

Choć poziom inflacji na tlę Europy nie jest wysoki – we październiku odnotowano 10,7 proc. – to tegoroczna jej fala związana ze skutkami pandemii koronawirusa oraz wojny rosyjsko-ukraiński, sankcjami wobec Rosji i kryzysem energetycznym uderza szczególnie w ludność kraju poważnie już spauperyzowanego począwszy od kryzysu finansowego roku 2008.

Grecja nigdy się z niego nie wydźwignęła mimo kolejnych programów naprawczych ordynowanych jej przez Unię Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wiele krytyków tych programów twierdzi, że miały one na celu głównie odzyskanie części pieniędzy przez wierzycieli Grecji, ją samą jeszcze bardziej wpychając w kryzys.

Związkowcy urządzili też marsz w centrum miasta, który za cel obrał plac przed gmachem parlamentu. Tam doszło do gwałtownych starć z policji i najbardziej radykalnych grup protestujących, którzy ciskali w funkcjonariuszy “koktajle Mołotowa”. Na proteście dominowały hasła podwyżek płac.

 

 

 

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rząd ogłosił kopertę już fundusz wsparcia o wartości 5,5 mld euro, które zostaną rozdzielone na świadczenie w wysokości 250 euro dla osób o najniższych dochodach, pomoc mieszkaniową dla studentów i dotacje nadzwyczajne dla rolników.

Czytaj także: Francja: Strajk i protesty na ulicach z brakami paliwa w tle

ekathimerini.com/telesurenglish.net/euronews.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply