Fińska spółka telekomunikacyjna Cinia podpisała list intencyjny z rosyjskim MegaFonem w sprawie położenia na dnie Oceanu Arktycznego głównego kabla telekomunikacyjnego.

Z informacji jaka pojawiła się na stronie internetowej fińskiej spółki 6 czerwca wynika, że zamierza on wraz z Rosjanami “stworzyć całkowicie nowy kabel by połączyć kontynenty, a także zaspokoić potrzeby komunikacji regionu arktycznego”. Cinia deklaruje przy tym, że w ramach projektu nawiązała już partnerstwo z “japońskimi i nordyckimi partnerami” oraz “międzynarodowym bankiem inwestycyjnym”.

“Przewód Arktyczny przyczyni się do socjo-ekonomicznego rozwoju regionu arktycznego. Przewód jest środowiskowo stabilną drogą by ożywić globalną, regionalną i lokalną gospodarkę. Jednocześnie przewód połączy trzy kontynenty, docierając do 85% populacji świata” – skomentował podpisanie Memorandum of Understanding z Rosjanami prezes Cinii, Ari-Jussi Knaapila.

“MegaFon jest dumny z dołączenia do wielkiego, międzynarodowego projektu infrastrukturalnego, który nie tylko połączy kilka kontynentów przez Arktykę ale przysłuży się także MegaFonowi jako liderowi możliwości elektronicznych umożliwiającemu rozwój infrastruktury łączności dla klientów w regionie arktycznym i na Dalekim Wschodzie” – powiedział z kolei prezes rosyjskiej spółki Gework Wermiszjan.

Nowy przewód światłowodowy o długości około 10 000 km ma zostać położony na dnie Oceanu Arktycznego wzdłuż północnego wybrzeża Rosji i będzie wychodził na Ocean Spokojny. Ma połączyć Europę, azjatycką część Rosji, Japonię, Chiny i Amerykę Północną.

Cinia była już realizatorem projektu budowy podmorskiego połączenia telekomunikacyjnego. To właśnie fińska firma położyła kabel C-Lion1 o długości 1200 km łączący Finlandię przez Ocean Arktyczny i Morze Północne z Niemcami.

Czytaj także: Białoruś chce zostać państwem morskim

cinia.fi/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply