Turcja posiada nagrania dowodzące, że Jamal Khashoggi, saudyjski dziennikarz i dysydent, został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Istambule. – wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Washington Post, którego współpracownikiem był Khashoggi.

Jak podał w czwartek Washington Post, turecki rząd poinformował amerykańskie władze, że jest w posiadaniu nagrań audio i wideo dowodzących, że Khashoggi wszedł 2. października br. do budynku konsulatu Arabii Saudyjskiej w Istambule i tam został zabity a jego ciało zostało poćwiartowane. Nagrania mają także świadczyć, że wcześniej dziennikarz WaPo był przesłuchiwany i torturowany.

Jak pisaliśmy w środę, Khashoggi wybrał się do saudyjskiego konsulatu po to, by odebrać dokumenty w związku z planowanym ślubem z turecką narzeczoną i od tamtej pory słuch po nim zaginął. Władze w Rijadzie twierdzą, że dziennikarz opuścił konsulat, ale zaprzeczyła temu jego narzeczona, która czekała na Khashoggiego przed budynkiem.

PRZECZYTAJ: „Komando zabójców” zamordowało dziennikarza w saudyjskim konsulacie w Istambule?

„Słychać jego [Khashoggiego-red.] głos i głosy ludzi mówiących po arabsku” – powiedziała WaPo osoba znająca zawartość taśm zastrzegając sobie anonimowość. – „Słychać jak był przesłuchiwany, torturowany i później zamordowany”. Inna osoba, z którym rozmawiała amerykańska gazeta, mówiła, że nagrania zawierają odgłosy bicia Khashoggiego.

Jak stwierdza WaPo, istnienie takich nagrań wyjaśniałoby, dlaczego Turcy tak szybko zaczęli obwiniać, choć nieoficjalnie, saudyjskie władze o zamordowanie dziennikarza. Tureckie władze mogą jednak mieć problem z ujawnieniem nagrań, ponieważ będą musiały przyznać się, że szpiegują zagraniczne placówki dyplomatyczne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nie jest jasne, czy amerykańscy urzędnicy oglądali i słuchali nagrań, czy tylko tureckie władze opisały im ich zawartość. Sprawa sprawiła już niemały problem amerykańskim władzom, dla których Arabia Saudyjska jest jednym z kluczowych sojuszników na Bliskim Wschodzie. „Przyglądamy się temu bardzo uważnie” – powiedział w czwartek Donald Trump. – „Niedługo będziemy mieli raport. Pracujemy z Turcją, pracujemy z Arabią Saudyjską. To co się stało, jest straszne, zakładając, że się stało. Może będziemy mile zaskoczeni, ale jakoś w to wątpię” – dodawał.

W czwartek Turcja zgodziła się na utworzenie wspólnej turecko-saudyjskiej komisji do zbadania sprawy zaginięcia Khashoggiego.

Jamal Khashoggi od roku przebywał na wygnaniu w USA zarządzonym przez saudyjskiego następcę tronu księcia Muhammada. Był znany z krytyki niektórych aspektów polityki Muhammada i interwencji Arabii Saudyjskiej w Jemenie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Washington Post
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz