Trump zawiesił pomoc dla prawdziwych uchodźców

Ponad 5 milionów palestyńskich uchodźców i ich potomków czeka w obozach u granic Palestyny na powrót do ojczyzny. USA właśnie zawiesiły swoje wpłaty na rzecz wspierającej je agencji ONZ.

W trakcie procesu organizowania Izraela w latach 1947-1949, oddziały żydowskie na terenach, które syjoniści zaplanowali włączyć do nowego państwa, splądrowali lub kompletnie zniszczyli około 369-531 arabskich miejscowości. W ten sposób bezpośrednio wypędzono lub zmobilizowano do ucieczki ponad 700-800 tys. dotychczasowych mieszkańców Palestyny. Którzy zatrzymali się tuż za jej granicami w sąsiednich państwach arabskich: Jordanii, Syrii, Libanie a także na terytoriach, których jeszcze wówczas nie objęło państwo izraelskie, na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz Strefie Gazy. Aby wesprzeć państwa arabskie goszczące uchodźców już w grudniu 1949 r. powołano do życia Agendę Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).

Izrael odmawia uchodźcom prawa do powrotu mimo rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 194 stanowiącej, że “uchodźcy pragnący powrócić do swoich domów by żyć w pokoju z sąsiadami powinni otrzymać zezwolenie aby to uczynić w najbliższym możliwym terminie i powinno im zostać wypłacone odszkodowanie za własność, która nie będzie podlegać zwrotowi”. W związku z tym UNWRA przedłuża swoją misję od kilkudziesięciu lat.

Prowadzący proizraelską politykę prezydent USA Donald Trump zdecydował niedawno o zawieszeniu wpłaty w wysokości 65 mln dolarów na rzecz tej agendy ONZ. Może to oznaczać poważne kłopoty dla UNWRA, jak powiedział w środę portalowi Middle East Eye szef UNWRA Pierre Krahenbuhl, który szacuje liczbę uchodźców zależnych całkowicie lub częściowo od wsparcia jego instytucji na 3,1 milionów ludzi.

Do tej pory USA były głównym obok Unii Europejskiej i jej państw, donatorami agendy. Waszyngton wpłacił w 2017 r. 364,2 mln dol., Unia Europejska 143,1 mln dol., osobno Niemcy 76,1 mln dol., Szwecja 61,8 mln dol., Wielka Brytania 60,3 mln dol., Arabia Saudyjska 51,2 mln dol., Japonia 43 mln dol., Szwajcaria 26,9 mln. dol., Norwegia 26,3 mln. dol., Holandia 20,8 mln dol. Łączny budżet UNWRA to około 874,1 mln dol.

Krahenbuhl stwierdził, że nawet brak 65 mln dolarów może poważnie utrudnić działanie agendy. Ostrzegł, że może to oznaczać zamknięcie części szpitali bądź szkół przez nią utrzymywanych. UNWRA zatrudnia bowiem aż 30 tys. pracowników – nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych obsługujących mieszkańców obozów dla uchodźców. Chris Gunness, rzecznik UNWRA określił w środę decyzję Trumpa, jako powodującą “najostrzejszy kryzys finansowy w historii agendy”.

Kryzys być może uda się zażegać bowiem Belgia zadeklarowała, że przeznaczy na UNWRA dodatkowe 23 mln dol. by choć częściowo uzupełnić brak środków spowodowany decyzją Trumpa.

Czytaj także: Abbas: Izrael zabił porozumienie z Oslo

middleeasteye.net/timesofisrael.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply