Politycy reprezentujący ludność asyryjsko-chaldejską, czyli pierwotnych mieszkańców Mezopotamii, którzy jeszcze w starożytności przyjęli chrześcijaństwo, chcą mieć swoją terytorialną jednostkę autonomiczną.
Trzy partie reprezentujące tę ludność ogłosiły postulat zorganizowania dla niej specjalnej, autonomicznej jednostki terytorialnej w historycznym regionie zwanym równiną Niniwy, w północnym Iraku. Deklaracje takie padły na Międzynarodowej Konferencji Wolności Religijnej w Waszyngtonie, zorganizowanej przez Fundację Globalnej Wolności Religijnej (Global Religious Freedom Foundation – GRFF), jak zrelacjonował w niedzielę portal SyriacPress.
Podczas konferencji Sekretarz Generalny Asyryjskiego Ruchu Demokratycznego (Zowaa), Jakub Gewargis, wygłosił przemówienie w imieniu pięciu partii wchodzących w skład Sojuszu Atra: Unii Patriotycznej Beth Nahrain (HBA), Asyryjskiej Partii Patriotycznej (Atranaya), Partii Zjednoczenia Beth Nahrain i Chaldejsko-Syriacko -Asyryjskiej Rady Ludowej (Motwa).
W swoim przemówieniu Gewargis podkreślił, że ustanowienie autonomicznej prowincji Równiny Niniwy dla ludności chrześcijańskiej jest niezbędnym krokiem w kierunku zapewnienia jej praw politycznych i administracyjnych jako narodowości asyryjsko-chaldejskiej zwanej również syriacką.
Podkreślił przy tym znaczenie stworzenia regionalnych sił bezpieczeństwa w celu ochrony ludności autochtonicznej, zachowania jej pozycji demograficznej i wzmocnienia ich pozycji politycznej.
Jak do tej pory opstulat autonomii dla Asyryjczyków-Syriaków-Chaldejczyków był odrzucany przez władze centralne Iraku.
Grupa etniczna Asyryjczyków, z których część określa się chętniej jako Chaldejczycy bądź Aramejczycy czy Syriacy, to prawdopodobni potomkowie starożytnego ludu, który od XX do VII wieku przed naszą erą tworzył na Bliskim Wschodzie jedno z najpotężniejszych starożytnych imperiów. W kolejnych epokach historycznych podbijani kolejno przez Persów, Macedończyków, Rzymian i Arabów, Asyryjczycy zachowali starożytną nazwę. Ulegli chrystianizacji w okresie od I do III wieku naszej ery.
Zamieszkują dziś w Iraku, Syrii, Turcji, Iranie i Libanie, gdzie stanowią nieliczne mniejszości. Prześladowani, ofiary ludobójstwa ze strony Turków i Arabów w XX wieku, a także w XXI wieku ze strony ISIS, Asyryjczycy emigrowali z ojcowizny i liczniej żyją dziś w diasporze w państwach zachodnich.
Czytaj także: Trwa zagłada irackich chrześcijan
W Iraku żyje dziś około 140-200 tys. Asyryjczyków-Chaldejczyków-Syriaków, choć przed 2003 r. mogło ich być w kraju nawet 1 milion. Rdzennie zamieszkują tak zwaną równinę Niniwy, na północy Iraku, czyli kolebkę starożytnego imperium asyryjskiego.
Zróżnicowanie ich społeczności wiąże się ze zróżnicowaniem konfesyjny. Ludzie tej narodowości są wiernymi różnych kościołów: Asyryjskiego Kościoła Wschodu, Syriackiego Kościoła Ortodoksyjnego, Starożytnego Kościoła Wschodu, Chaldejskiego Kościoła Katolickiego i Syriackiego Kościoła Katolickiego, z czego dwa ostatnie uznają zwierzchnictwo papieża.
syriacpress.com/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!