Nathaniel Gleicher, szef polityki cyberbezpieczeństwa Facebooka, poinformował w czwartek o zlikwidowaniu sieci fałszywych kont używanych do manipulowania opinią publiczną. Konta były powiązane z firmą z Izraela.

Według komunikatu Gleichera usunięto w sumie 265 kont na Facebooku i Instagramie, które wykazywały “nieautentyczne zachowanie”. Aktywność tych kont koncentrowała się na takich krajach jak Nigeria, Senegal, Togo, Angola, Niger i Tunezja; część ich aktywności przypadała też na Amerykę Łacińską i Południowo-Wschodnią Azję. Pomimo że osoby kierujące tymi kontami ukrywały swoją tożsamość dochodzenie Facebooka wykazało, że były one częściowo powiązane z izraelską firmą Archimedes Group.

Ludzie stojący za tą siecią używali fałszywych kont do prowadzenia stron, rozpowszechniania ich treści i sztucznego zwiększania zainteresowania. Podawali się także za miejscowych, w tym za lokalną prasę, i publikowali rzekome przecieki o politykach. Administratorzy stron i właściciele kont często pisali o aktualnościach politycznych, w tym o takich tematach jak wybory w różnych krajach, poglądach kandydatów i krytyce przeciwników politycznych. – poinformował Facebook.

Według internetowego giganta zlikwidowana sieć wielokrotnie naruszyła jego zasady, w tym zasady dotyczące skoordynowanych nieautentycznych zachowań. Strony prowadzone przez siatkę obserwowało 2,8 mln kont, do jej grup należało 5,5 tysiąca kont. Od 2012 do 2019 roku siatka wydała na reklamy na Facebooku równowartość 812 tys. dolarów płacąc brazylijskich realach, izraelskich szeklach i dolarach amerykańskich.

Jak podaje Jerusalem Post, Archimedes Group jest zarejestrowana w Tel Awiwie i wykorzystuje „najnowocześniejsze technologie i innowacyjne metody”, aby odgrywać znaczącą rolę w „wielu politycznych i publicznych kampaniach”, w tym w wyborach prezydenckich i innych projektach mediów społecznościowych na całym świecie.

Według Gleichera cytowanego przez Jerusalem Post określenie motywów działania Archimedes Group może być trudne, lecz wydaje się, że działała ona w imieniu osób publicznych i polityków starając się promować ich poglądy i odrzucać krytykę ich przeciwników politycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook zablokował konto syna Netanjahu z powodu antymuzułmańskich wpisów

Kresy.pl / newsroom.fb.com / Jerusalem Post

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply