Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Białorusini należą do narodów przodujących w spożywaniu napojów alkoholowych. Wywołało to reakcję władz.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi według portalu tut.by przygotowuje projekt dekretu prezydenckiego, który ma zmienić zasady detalicznej sprzedaży alkoholu w tym kraju. Zgodnie z planami resortu sprzedaż alkoholu poza lokalami gastronomicznymi ma zostać zakazana w godzinach od 23 w nocy do 9 rano.

Aby skuteczniej egzekwować ten zakaz, dekret ma nakazać wydzielenie osobnej sali na sprzedaż napojów alkoholowych wszystkim sklepom o powierzchni handlowej powyżej 1000 metrów kwadratowych.

Białoruscy urzędnicy szykują jednak jeszcze bardziej fundamentalną zmianę. Nowy dekret ma zezwalać na sprzedaż alkoholu wyłącznie osobom, które ukończyły 21 lat, a nie jak do tej pory 18. „Według statystki, 18-21 lat to gwałtowny wzrost naruszeń prawa [popełnianych] w stanie nietrzeźwości” – tłumaczy funkcjonariusz białoruskiego MSW, Siergiej Krasuckij – „Liczba przestępstw w czasie tych trzech lat praktycznie równa jest liczbie naruszeń prawa popełnianych przez ludzi w wieku od 21 do 40 lat”. Przytacza też statystyki według których co czwarte naruszenie prawa jest dokonywane na Białorusi przez osoby pod wpływem alkoholu. Pijani odpowiadają też za 70-80% zabójstw, ciężkich uszkodzeń ciała, grabieży, rozbojów i czynów chuligańskich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Białoruskie MSW powołuje się na przykłady Szwecji, gdzie sprzedaż alkoholu podlega ograniczeniom, a także Litwy, gdzie od przyszłego roku alkohol nabywać będą mogły osoby, które skończyły 20 lat.

Na Białorusi jeden sklep z alkoholem przypada na 600 obywateli. Jak wylicza MSW to znaczącą większe zagęszczenie niż w większości innych państw Europy.

Czytaj także:

tut.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz