Choć białoruscy parlamentarzyści twierdzą, że nie zamierzają kopiować założeń Karty Polaka, planują stworzenie podobnego dokumentu.

Informację o idei „poświadczenia rodaka” podaje, za państwową agencją informacyjną BelTa portal Związku Polaków na Białorusi. Portal przytacza wypowiedzi Walerija Waranieckiego – przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. zagranicznych, który twierdzi, że białoruski dokument będzie różnił się od Karty Polaka. „Leżąca u podstaw idea jest całkiem inna. On ma na celu wzmocnić duchowy związek ludzi pochodzących z Białorusi z historycznej ojczyzny” – tłumaczył Waraniecki.

O ile Karta Polaka, szczególnie w planach Prawa i Sprawiedliwości planującej kolejną nowelizację przepisów o KP, ma być dokumentem przeznaczonym w zasadzie dla etnicznych Polaków, o tyle białoruskie „poświadczenie rodaka” ma być przeznaczone nie tylko dla etnicznych Białorusinów z diaspory ale także dla innych osób, których przodkowie urodzili się na obecnym terytorium Republiki Białoruś. Waraniecki podkreślał, że w jego zamyśle „poświadczenie” mogłaby uzyskać nawet królowa Belgii spokrewniona z rodem Sapiehów. „Chciałoby się zjednoczyć ich wszystkich wokół Białorusi, aby uświadomili sobie, że tutaj znajdują się ich korzenie” – powiedział białoruski polityk. Władze Białorusi chcą wykorzystać „potencjał gospodarczy, kulturalny” takich osób. Odzwierciedla to zresztą obecną w polityce historycznej władz, ale też kręgów opozycyjnych, tendencję do definiowania wszystkich postaci historycznych żyjących na terytorium współczesnej Białorusi właśnie jako Białorusinów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Posiadacze „zaświadczenia rodaka” korzystać będą z pewnych preferencji, podobny do tych jakie gwarantuje Karta Polaka, na przykład z możliwości wjazdu na Białoruś bez wizy. „Propozycje, dotyczące uchwalenia Ustawy, wprowadzającej Zaświadczenie Rodaka, białoruscy parlamentarzyści skierowali już do uzgodnienia z białoruskim MSZ, a także resortami: sportu, kultury, informacji i innymi rządowymi instytucjami” – informuje znadniemna.pl

Warto zaznaczyć, że władze Białorusi prowadzą politykę zwalczania Karty Polaka. Zgodnie z białoruskim prawem nie mogą jej posiadać Polacy na Białorusi będący żołnierzami, funkcjonariuszami milicji, ale też urzędnicy czy nauczyciele.

znadniemna.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz